7 najbardziej upalonych bohaterów książkowych

0
ksiazka marihuana

Od muzyków przygrywających w nielegalnych barach w czasach prohibicji po sławnych Bitników – marihuana od dawna jest częścią amerykańskiej kultury i artystycznego półświatka. Nic więc dziwnego, że występuje też w książkach. Oto lista 7 pozycji literackich, w których bohaterowie chętnie sięgali po zioło.

  1. Niewidzialny człowiek (Invisible Man, 1952)

Ta powieść Ralpha Ellisona (nie mylić ze sławną powieścią sci-fi H.G. Wellsa pod podobnym tytułem!) rozpoczyna się sceną, w której tytułowy bohater popala trawkę przy dźwiękach Louisa Armstronga. Ponoć to właśnie marihuana pomaga mu odbierać niskie tony w utworach muzyka i pozwala mu działać na „niskich, ledwo słyszalnych rejestrach” przez całą powieść.

  1. Kolor purpury (The Color Purple, 1982)

Kobieciarz Grady w powieści Alice Walker często pali trawkę a w końcu zostawia żonę by z nową kochanką rozpocząć plantację marihuany w Ameryce Środkowej. Akcja powieści toczy się w latach 30-stych, gdy konopie zaczynały dopiero swoją prawną walkę. Zamiłowanie Grady’ego ukazuje nie tylko powszechność marihuany, ale również jak powstawała jej zła reputacja – bohater pali tak dużo, że kochanka w końcu zostawia go twierdząc, że jest zbyt leniwy.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
  1. Union Atlantic, 2011

Nate Fuller, bohater tej bestsellerowej powieści Adama Hasletta, często sięga po trawkę. Ten młody człowiek cierpiący po niedawnej stracie ojca oraz odkrywający w sobie skłonności homoseksualne, regularnie wdaje się we wspomagane ziołem pseudo-filozoficzne debaty ze swoimi przyjaciółmi. Upaleni, najczęściej debatują nad miejscem człowieka w świecie zdominowanym przez technologie.

  1. Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao, 2007)

Dwójka przyjaciół – Yunior i Oscar – bohaterowie powieści Junot Diaza, palą jointy podczas swoich męskich spotkań. To właśnie Yunior, przyjaciel rodziny, pokazał Oscarowi – zmęczonemu życiem otyłemu Dominikańczykowi, fanowi science-fiction – jak działa marihuana. Obaj chłopcy palą zioło w leniwe popołudnia, dla relaksu lub by prowadzić długie rozmowy o życiowych wyborach.

  1. Charlie (The Perks of Being a Wallflower, 1999)

Ważnym wydarzeniem w procesie dorastania Charliego i jego przyjaciół są eksperymenty z trawką. Młodzież sięga po zioło w poszukiwaniu sposobu radzenia sobie z problemami wieku dorastania.

  1. W drodze (On the Road, 1957)

Jak przystało na Bitników z krwi i kości, dni Deana, Sala i reszty paczki z dzieła Jacka Kerouaca upływają na podróżach po USA i Meksyku w rytmach jazzu i oparach konopi. W okresie, gdy kultura amerykańska za jedyną prawdziwą formę ekspresji jednostki przyjmowała ustatkowane życie rodzinne, Bitnicy reprezentowali prawdziwą kontrkulturę, która przyczyniła się do powstania w Ameryce Ruchu na rzecz Praw Obywatelskich w latach 60tych oraz zapoczątkowała idee kulturowe bliskie naszym czasom.

  1. Ecotopia, 1975

Powieść wyraźnie (nawet do przesady) łączy konopie z kulturą hipisów. Bohater książki Ernesta Callenbacha William Weston chętnie sięga po marihuanę podczas dziennikarskiej wyprawy do nowo utworzonego kraju – Ecotopii. Autor troszkę wyolbrzymia stereotypy związane z amerykańską kulturą Wybrzeża Północno-Zachodniego, ale być może jego przepowiednie o utopijnym, liberalnym społeczeństwie stanów Waszyngton, Oregon i Kalifornia nie są tak dalekie od spełnienia się?

Źródło: Anna Wilcox, Leafly