Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

W tym momencie, za szkołą, w parku lub na domówce, zbyt mocno ‘upalona’ nastolatka jest pewna tego, że zaraz umrze. “Dzwoń po karetkę! Mam zawał!” – usłyszał jej znajomy, który prośbę zignorował, próbując dalej ją uspokoić. Po kilkunastu minutach nasza młoda “panikara” dziękuje koledze za pomoc a przede wszystkim za nie wezwanie ambulansu. Mocna faza po spożyciu marihuany może być przerażająca. Szczególnie gdy mamy do czynienia z wysokim stężeniem THC przez zjedzenie ciasteczek czy korzystania z koncentratów lub olejków. Wtedy jedna myśl pomaga przetrwać fazę: Przecież jeszcze nikt nigdy nie umarł z powodu marihuany? Nie można przedawkować zioła! Ale czy masz stuprocentową pewność? Obyś trafił/trafiła wtedy tutaj.  

Niedawno na portalu Gizmondo pojawił się artykuł, który za zadanie postawił sobie odpowiedź na jedno podstawowe pytanie: Czy można przedawkować marihuanę? Redakcja Gizmondo w seri Giz Asks zadaje pytania na temat wszystkiego, od kosmosu po tyłki, i otrzymują odpowiedzi od różnych ekspertów z różnych dziedzin. Tyma razem padło na konopie indyjskie.

Czy można przedawkować marihuanę?
Ryan Gregory Vandrey. Profesor nadzwyczajny, psychiatria i nauki behawioralne, Johns Hopkins Medicine, którego badania koncentrują się między innymi na farmakologii behawioralnej użytkowników konopi indyjskich.

Krótka odpowiedź brzmi: tak, można przedawkować marihuanę. Jednak, przedawkowanie niekoniecznie oznacza śmierć. 

Z mojego punktu widzenia przedawkowanie oznacza kilka różnych rzeczy. Może to oznaczać, że pacjent przyjmuje dawkę większą niż jest to tolerowane lub zamierzone, w wyniku czego występują niepożądane działania i skutki uboczne. Skład chemiczny produktów z konopi indyjskich jest bardzo różnorodny, istnieje wiele różnych sposobów i dróg podawania leku, które mogą mieć różną szybkość wchłaniania. 

Często etykiety na produktach czy sugerowane dawkowanie może być nieprawidłowe, więc nawet osoby doświadczone mogą otrzymać zbyt duża dawkę co w efekcie może prowadzić do nudności. wymiotów, paranoi, lęku, zawrotów głowy, zaburzeń poznawczych lub innych niepożądanych, skutków ubocznych, które znacznie odbiegają od pożądanego działania.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Innym przykładem przedawkowania są działania niepożądane wynikające z zanieczyszczenia produktu. (Możliwe, że zgony spowodowane e-papierosami w USA, wynikają właśnie z jakości produktów)

W świecie opioidów, gdy ktoś kupuje heroinę, ale myśli, że dostaje fentanyl i przestaje oddychać po jego użyciu, nazywamy to przedawkowaniem. W świecie konopi istnieją przykłady ludzi kupujących coś, co uważają za konopie indyjskie lub produkt konopny / CBD, i jest on zanieczyszczony syntetycznymi kannabinoidami o wysokiej mocy, resztkowymi rozpuszczalnikami z procesu ekstrakcji lub innymi zanieczyszczeniami, które bezpośrednio powodują poważne konsekwencje zdrowotne. Wtedy taki przypadek może być, również, nazwany przedawkowaniem marihuany.

„Krótka odpowiedź brzmi: tak, możesz przedawkować konopie indyjskie. Niuans jest taki. Przedawkowanie niekoniecznie oznacza śmierć.”

Kolejnym scenariuszem jest sytuacja, w której osoby z powodu swojego stanu zdrowia, nietypowego schorzenia lub nietypowego genotypu, reagują nietypowo na konopie indyjskie i ponoszą tego poważne konsekwencje. Zdarzają się przypadki, gdy młode, poza tym zdrowe osoby z kilkoma innymi czynnikami ryzyka, doświadczają zaburzeń sercowo-naczyniowych. Mogą one prowadzić do pewnych epizodów psychotycznych lub nawet do zawału mięśnia sercowego. Wiąże się to w szczególności z bardzo wysokimi dawkami, wysoko stężonego THC. Są to niezwykle rzadkie i bardzo nietypowe reakcje na konopie indyjskie, ale mają one miejsce. Wiem, że istnieje ogólno przyjęta zasada iż “nie można przedawkować marihuany”, która interpretujemy w taki sposób, że palenie marihuany nie zabije Ciebie w taki sam sposób jak używanie kokainy, heroiny lub alkoholu. Z mojego punktu widzenia jest mało prawdopodobne, aby używanie konopi bezpośrednio przyczyniło się do śmierci, ale jest to możliwe. 

Uważam również, że sporo osób używających konopi doświadczyło przedawkowania, co oznacza, że ​​doświadczyły „zbyt wysokiego upalenia”, a efekt narkotykowy był zarówno nieoczekiwany, jak i nieprzyjemny. W większości te doświadczenia są krótkotrwałe i klinicznie nieistotne. Istnieją wyraźne różnice w prawdopodobieństwie i nasileniu przedawkowania podczas używania konopi indyjskich w porównaniu z wieloma innymi lekami (na korzyść marihuany), ale niemądrze jest sądzić, że używanie konopi jest w 100% bezpieczne dla każdego człowieka i zawsze przebiega łagodnie.

Czy można przedawkować marihuanę?
Shover Chelsea.Epidemiolog i pracownik naukowy z tytułem doktora ds. Psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Stanforda

Marihuana zasadniczo nie wiąże się ze śmiertelnym ryzykiem przedawkowania. Jednak przedawkowanie nie zawsze musi się skończyć zgonem

Spożycie marihuany może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu konsekwencji zdrowotnych dla dzieci i niemowląt. W przypadku nastolatków i dorosłych przedawkowanie może wyglądać jak poważniejsza (i nieprzyjemna) wersja zwykłego zatrucia. Objawy mogą obejmować splątanie, paranoję, lęk, panikę, szybkie bicie serca, urojenia, omamy, podwyższone ciśnienie krwi oraz nudności lub wymioty. Można wtedy wylądować na pogotowiu lub kolokwialnie mówiąc mieć “bad tripa”.  

„Objawy mogą obejmować splątanie, paranoję, lęk, panikę, szybkie bicie serca, urojenia, omamy, podwyższone ciśnienie krwi oraz nudności lub wymioty”.

Czy można przedawkować marihuanę?
Wayne HallProfesor, Centre for Youth Substance Abuse, University of Queensland, Australia

Konwencjonalny pogląd jest taki, że konopie indyjskie nie powodują śmiertelnego przedawkowania. 

To stwierdzenie jest nadal prawdziwe, jeśli przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa. To stwierdzenie może byc nadal, w dużej mierze, prawdziwe, gdy stężenie THC odpowiada stężeniu obecnym w roślinnej, ziołowej formie.  

W dzisiejszych czasach należy być bardziej ostrożnym, w deklarowaniu tezy, że konopie indyjskie nie mogą powodować przedawkowania z następujących powodów:

(1) Istnieje coraz więcej doniesień o zgonach spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi u osób zażywających konopie indyjskie, które zwiększają prawdopodobieństwo, że wysokie dawki THC mogą powodować zgony (prawdopodobnie u osób o podwyższonym ryzyku CVD);

(2) wzrost ilości produktów o bardzo wysokim stężeniu THC> 70%, co jeśli palone w fajkach lub w formie DABów, może potencjalnie zwiększyć wspomniane ryzyko sercowo-naczyniowe; 

(3) opisy przypadków zgonów u osób, które stosują silne syntetyczne kannabinoidy, tj. syntetyczne leki działające na te same receptory kannabinoidowe co THC.

„Domyślam się, że tego rodzaju zgony są rzadkie, ale kontynuowanie tego byłoby nierozsądnym stwierdzeniem… że przedawkowanie konopi jest niemożliwe.”

Domyślam się, że tego typu śmierci są bardzo rzadkie, ale nierozsądnym byłoby twierdzić, że nie można przedawkować konopi indyjskich.

Istnieje inny rodzaj ryzyka, w którym ludzie przedawkowują konopie indyjskie, z powodu otrzymania większej dawki THC, aniżeli zamierzali co w efekcie prowadzi do szukania pomocy na pogotowiu. Tego rodzaju przedawkowanie nie jest groźne a tym bardziej śmiertelne. Dotyczy to użytkowników otrzymujących duże dawki THC, które wywołują niepożądane doświadczenia: Intensywny niepokój, objawy psychotyczne czy wymioty. 

Juz wkrótce odpowiedzi kolejnych ekspertów na to samo pytanie: Czy można przedawkować marihuanę? 

Źródło: ”gizmondo.com”

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja