Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego zatwierdziła partię wniosków dotyczących wspólnej polityki rolnej UE po roku 2020. Dlaczego o tym piszemy? Wnioski dotyczyły między innymi regulacji uprawy konopi siewnych – Unia Europejska może wkrótce zmienić dozwolony poziom THC z 0,2% do 0,3%.

Aktualnie stężenie THC uprawianych konopi siewnych nie może przekroczyć 0,2%. W Polsce mamy zaledwie kilka odmian konopi z ponad 60 ciu dostępnych w Europie. Wszystkie z tych odmian mają niestabilną genetykę roślinną dlatego trudno przewidzieć i zagwarantować stężenie THC poniżej 0,2% w danej roślinie. Konopie to żywy organizm i zawszę będą dążyły do swoich naturalnych procesów organicznych a stężenie THC poniżej 0,2% naturalne nie jest. Dlatego konopie, zgodnie z naturą, mogą ‘wytwarzać’ różne stężenia THC, z tendencją wzrostową (powyżej 0.2%). Zależy to od słońca, wody, gleby i wielu innych czynników.

Symboliczne 0,1%

Wielu rolników domaga się zwiększenia limitu do 1%. Jest to naturalna i bezpieczna granica. Umożliwiłoby to uprawę nowych odmian konopi siewnych oraz rozpoczęcie badań nad nimi. Stężenie THC na wysokości 1% nie ma działania psychoaktywnego natomiast otwiera drzwi nowym możliwościom branży konopnej.

UE zwiększy limit stężenia THC w konopiach siewnych.

Zwiększenie dopuszczalnych poziomów THC w odmianach konopi uprawianych w UE z 0,2% do 0,3% spowodowałoby powrót UE do limitu obowiązującego do 1999 r. Rolnicy domagali się zwiększenia limitu do minimum 1%. Ta 0,1% ma głównie wydźwięk symboliczny i nadal nie pozwala na uprawę wielu odmian konopi.  Obecne ograniczenia dotyczące poziomu THC „ograniczają wybór odmian dla europejskich rolników”.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Zasady mogą wejść w życie w 2021 roku

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem podniesienie limitów THC może wejść w życie od stycznia 2021 roku. Zmiany muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski.

„To duży krok naprzód dla sektora. EIHA ciężko pracowała, aby zapewnić pozytywne głosowanie ”, powiedział dyrektor zarządzający EIHA Lorenza Romanese.

EIHA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Konopi, to konsorcjum przemysłu przetwórstwa konopi. Reprezentuje wspólny interes rolników i producentów konopi przemysłowych, zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. EIHA jest jedynym konsorcjum w sektorze konopi przemysłowych.

Chociaż droga do podniesienia limitu THC w Europie nie jest łatwa i czeka na niej sporo przeszkód, Lorenza Romanese widzi przyszłość w zielonych barwach, ”ponieważ teraz EIHA wie, że mamy posłów do PE, na których możemy liczyć”.

źródło: HempToday

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja