Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

W większości przypadków kobietę i mężczyznę trudno pomylić. Różnimy się budową ciała, narządami rozrodczymi, gonadami (tj. jądra i jajniki) i wydzielanymi przez nie hormonami, mózgiem, postrzeganiem świata, emocjami, a nawet układem endokannabinoidowym. W związku z tym można sądzić, że działanie marihuany i zawartych w niej związków czynnych również jest inne.

Wiele instytutów badawczych podjęło się sprawdzenia tych różnic i rzeczywiście mimo wielu podobieństw, trochę różnimy się i w tym wypadku. Badania zostały przeprowadzone na różnej ilości osób, jednak w większości z nich proporcje w wynikach pozostają te same. Istnieją również sprzeczne rezultaty badań, co może być wywołane subiektywną oceną badanego pacjenta. Wynika to z faktu iż, każda osoba może zareagować inaczej na dostarczona dawkę kannabinoidów lub inaczej zinterpretować dany objaw.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Schemat przedstawia różnice w działaniu kannabinoidów w zależności od płci. Na niebiesko zaznaczone są cechy przejawiające się częściej u mężczyzn. Na różowo, te o których częściej mówią kobiety. Pozostała szara część, opisuje działania nie zależne od płci, takie w których wyniki różniły się w badaniach przeprowadzonych na ludziach, a na zwierzętach, oraz takie dla których jest ich jeszcze zbyt mało.

Różnice w działaniu związków czynnych zawartych w marihuanie ze względu na płeć, można podzielić na kilka grup: 

1.Używanie marihuany

Mężczyźni używają większych ilości marihuany oraz robią to częściej niż kobiety, a co za tym idzie częściej się od niej uzależniają. Szybciej również odczuwają efekty wywołane przez kannabinoidy oraz dłużej cieszą się hajem.

Jednak po przyjęciu takiej samej dawki kannabinoidów, kobiety podczas prowadzonego doświadczenia miały większy haj oraz ich krew zawierała więcej metabolitów THC. Podobnie zauważono powstawanie większej ilości receptorów CB1 (które to najczęściej łączą się z Δ9 – tetrahydrokannabinolem)właśnie u przedstawicielek płci pięknej. Kobiety od pierwszego spróbowania bardzo szybko przechodzą do regularnego używania trawki. Można więc powiedzieć, że wykazują zjawisko miłości od pierwszego „wejrzenia”, niestety szybciej również wykształca się u nich tolerancja na THC.

Jeżeli chodzi o sposób przyjmowania większość użytkowniczek ziółka woli dyskretne sposoby tj. palenie z lufki czy zażywanie doustne. Mężczyźni natomiast, jak wynika z badań, preferują jointy, blunty, waporyzatory oraz bonga. Cel używania konopi także jest różny, większość badanych kobiet używało marihuany w celach leczniczych, natomiast mężczyźni cenią sobie konopie bardziej jako rozrywkę, niż jako lek.

Skutki uboczne spożywania marihuany raczej są takie same, poza paroma wyjątkami. Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają zawrotów głowy, uczucia niepokoju i depresyjności oraz zauważa się większy spadek średniego ciśnienia tętniczego, które określa przepływ krwi przez narządy.

2. Apetyt

Kobiety częściej czują zmniejszony apetyt podczas haju, za to mężczyźni mają na odwrót. Badania te zostały potwierdzone dodatkowo na gryzoniach tj. na świnkach morskich i myszach. Spowodowane jest to tym, że THC podane mężczyznom powoduje zwiększenie objętości żołądka na czczo, tymczasem u kobiet spowolnione jest jego opróżnianie.

3. Procesy zachodzące w mózgu

WeedBrain
Ilustracja wykonanał Matt French/The Globe and Mail

Nie ma różnicy między kobietami, a mężczyznami w samych mechanizmach zachodzących w mózgu po przyjęciu kannabinoidów, różnica istnieje w związku z ich aktywacją. Badania wykazały, że po wystawianiu na działanie marihuany, kobiety, w porównaniu do mężczyzn, mają zwiększoną aktywność w prążkowiu, lewym hipokampie, jądrze migdałowatym oraz korze lewej bocznej okołooczodołowej (OFC).

Istnieją również różnice w zależności między sygnalizacją neuronalną, a  spożyciem marihuany, gdzie najbardziej istotną różnicą jest ujemna korelacja lewej bocznej kory okołooczodołowej, występującej jedynie u kobiet.

Oznacza to, że mózg kobiet od razu wie jak poradzić sobie z dawką przyjętych kannabinoidów. Dzieje się tak dlatego, że mózgi Pań są przygotowane na ich przyjęcie , w jaki sposób? Dzięki wzorom, które zostały wcześniej zaprogramowane przez wyższego rzędu obszary mózgu, które są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji niesionych przez związki czynne marihuany. Brak takiej zależności u mężczyzn sugeruje, że obszary mózgu wyższego rzędu nie są zaangażowane w proces przetwarzania bodźców kannabinoidowych i po każdorazowym zażyciu ich mózg musi „zastanowić się” jak się zachować.

kobiety-mezczyzni-roznice-marihuana4. Objawy odstawienia konopi

Częstotliwość występowania objawów odstawienia nie wykazuje różnic względem płci, ale różnią się same objawy. Kobiety skarżą się na mdłości, ból brzucha, poirytowanie oraz niepokój. U mężczyzn natomiast pojawiła się gęsia skórka, rozszerzone źrenice,zaburzenia snu (krótsza faza REM) i zwiększona ochota na spożycie marihuany oraz seks.

Podsumowując, istnieją różnice związane z płcią i używaniem marihuany, co właściwie nie jest niczym dziwnym, ponieważ kobieta (XX) i mężczyzna (XY) zaczynają różnić się w momencie ustalenia garnituru chromosomowego. Jednak warto pamiętać, że niezależnie od płci każdy człowiek jest inny i niektóre kobiety będą wykazywały podobne zależności co mężczyźni i na odwrót.

Bibliografia 

 1. Ariel Ketcherside, Jessica Baine, Francesca Filbey. Sex Effects of Marijuana on Brain Structure and Function. Center for BrainHealth, School of Behavioral and Brain Sciences USA, July 2016, 3:323–331
 2. Becky Phillips. Females more sensitive to cannabis; males get munchies. WSU University Communications, September 2014
 3. Beth M. Anderson, Ph.D., MatthewRizzo, M.D., Robert I. Block, Ph.D., Godfrey D.Pearlson, M.D., and Daniel S. O’Leary, Ph.D. Sex, Drugs, and Cognition: Effects of Marijuana.  J Psychoactive Drugs. 2010 December ; 42(4): 413–424.
 4. CarrieCuttler, Laurie K. Mischley, Michelle Sexton. Sex Differences in Cannabis Use and Effects: A Cross-Sectional Survey of Cannabis Users. Cannabis and Cannabinoid Research, 2016
 5. Ian Hamilton , Paul Galdas , HollyEssex. Cannabispsychosis, gendermatters. Journal of Advances in Dual Diagnosis, July 2015 DOI: 10.1108/ADD-12-2014-003
 6. Liana Fattore,  Walter Fratta. How important are sex differences in cannabinoid action? British Journal of Pharmacology,  March 2010, 160, 544–548
Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

5 KOMENTARZE

 1. Połowa artykułu to brednie i oszczetstwa na temat konopii… A tępy naród to łyka jak ścierwo sprzedawane przez koncerny farmaceutyczne…

  • To jest jeden z artykułów co właśnie mówi prawdę. Większość ludzi nadal myśli ze konopie nie uzależniają i ze nie maja żadnych złych skutków ubocznych. Prawda jest jednak, jak widać, inna.

   Pozdro

 2. meszczyzni maja zmniejszone libido na sex po trawie?bzdura,mi sie chce ruchac jak cholera,a jak juz rucham to jest zaje…cie

Comments are closed.