Marihuana – słowo symbol walki o wolność, czyli dlaczego jest nielegalna?

0
historia marihuany w usa
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Zauważyliście, że popularne słowo „marihuana” wzbudza kontrowersje nawet w środowiskach blisko z nią związanych? Wiele znanych organizacji walczących o legalizację otwarcie potępiło użycie słowa, stawiając na użycie łacińskiego cannabis – konopie. Pojawiły się nawet głosy, że słowo marihuana ma zabarwienie rasistowskie. O co w tym chodzi?

Zaoszczędzimy wam szukania w encyklopediach. Oto krótki, chronologiczny rys historyczny marihuany w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

1840-1900:

Słowo marihuana w kulturze amerykańskiej praktycznie nie istnieje. Używa się słowa konopie w odniesieniu do lekarstw na popularne dolegliwości zdrowotne.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Elity amerykańskie często sięgają po rozpropagowany przez Alexandra Dumas haszysz. Bogaci, którzy mogą pozwolić sobie na kupno importowanych towarów, idą za modą i eksperymentują z różnymi produktami konopnymi.

1910:

W latach 1910-1920 ponad 890 tyś Meksykanów emigruje nielegalnie do USA w poszukiwaniu schronienia przed wojną domową. Przynoszą z sobą nietypowy zwyczaj palenia konopi – do tej pory społeczeństwo amerykańskie przyjmowało je w innych formach.

1913:

Stan Kalifornia, chcąc uregulować prawnie dostępność opiatów i środków psychoaktywnych, uznaje uprawę „hemp” i „locoweed” za działalność niezgodną z prawem. Ustawa nie precyzuje, że chodzi o marihuanę, więc jest szeroko ignorowana. Toruje jednak drogę do późniejszej prohibicji.

Lata 30-ste:

Amerykę uderza Wielki Kryzys i amerykanie panicznie szukają kogoś, na kogo mogą zrzucić winę za ciężkie czasy. Napływ czarnych i latynoskich imigrantów wraz z ich kulturą jazzu i palenia trawki sprawia, że amerykanie zaczynają postrzegać konopie jako nową, obcą substancję, która sieje zepsucie wśród obywateli klasy niższej.

Na chwilę przed kryminalizacją konopi, 29 stanów niezależnie zakazuje uprawy i spożywania rośliny, o której zaczyna mówić się „marihuana”.

Harry Anslinger: Jedna z pierwszych osób odpowiedzialnych za narastanie piętna wokół konopi. Jako pierwszy dyrektor powołanego w 1930 r. Federalnego Biura ds. Narkotyków (FBN) rozpoczyna przemyślaną kampanię przeciwko konopiom, która ciągnie się przez ponad 30 lat.

Anslinger korzysta z wynalazku kina by szerzyć wśród społeczeństwa amerykańskiego niemal rasistowskie poglądy, w którym na pierwszym planie jest trawka. Przekonuje, że marihuana jest najbardziej szkodliwym narkotykiem powodującym przemoc. Podkreśla, że większość palaczy to Nigeryjczycy, Latynosi i Filipińczycy, których szatańska muzyka (jazz i swing) jest rezultatem haju marihuanowego. Twierdzi, że to przez skręty „kolorowym” wydaje się, że są równi białym, więc marihuana powinna być zakazana by nie powodować odchyleń rasowych.

W efekcie działań FBN nie ma w Ameryce osoby, która nie znałaby terminu „marihuana”. To właśnie tego słowa, które sugeruje, że konopie są obce i pochodzą „z zewnątrz”, używa Anslinger walcząc z cannabis. Konopie przestają być produktem od lat używanym w każdym gospodarstwie – stają się „marihuaną”, przyniesioną przez obcych.

1937:

Kulminacją działań Anslingera jest ustawa o opodatkowaniu marihuany (Marihuana Tax Act) – akt zabraniający posiadania konopi bez specjalnego pozwolenia na terenie całego kraju. Obrót marihuaną jest teoretycznie możliwy, ale zniechęca się ludzi nałożeniem podatku na uprawę i sprzedaż konopi oraz wysokimi karami za nieprzestrzeganie surowych przepisów.

Marihuana – słowo dobrze nam znane, najpopularniejszy termin używany w rozmowie o konopiach, to słowo zabarwione wielką polityką, konfliktami na tle rasowym i skomplikowaną rewolucją kulturową. Z drugiej strony, to słowo-symbol opresji wobec afro amerykańskich i meksykańskich imigrantów – przestać je używać oznaczałoby przymknąć oczy na problemy rasowe w USA. A jakiego słowa wy używacie, mówiąc o cannabis?

Sprawdźcie też film który przedstawia historię marihuany od zarania dziejów.

 

Źródło: Anna Wilcox, Leafly

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja