Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Chociaż ich posiadanie oraz sprzedaż są w Polsce legalne, to popularny serwis Allegro traktuje je niczym zakazany owoc. Nasion marihuany oferowanych przez sklepy za jego pośrednictwem kupić nie można i co więcej Allegro nie zamierza się tłumaczyć co jest powodem takich obostrzeń w ich regulaminie.

Bardziej surowy regulamin niż polskie prawo

Poza aukcjami indywidualnych klientów na Allegro, którzy oferują pojedyncze nasiona konopi, nie sposób już od jakiegoś czasu znaleźć ofert sklepów z konopnymi pestkami. To efekt wprowadzenia zmian w regulaminie serwisu aukcyjnego:

„Informuję, że zgodnie z Regulaminem, na Allegro nie można sprzedawać narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych i tzw. środków zastępczych. Zakazana jest między innymi sprzedaż części roślin i nasion konopi indyjskich.”

O ile sprzedaż i posiadanie substancji psychoaktywnych jest w Polsce nielegalna i karalna, to już same nasiona marihuany są przez prawo dopuszczalne. Nie mają właściwości psychoaktywnych i można je nie tylko posiadać, ale także sprzedawać. To jednak dla serwisu aukcyjnego żaden argument.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Odczuł to między innymi właściciel największego w Polsce sklepu z nasionami marihuany – Mieliśmy konto na Allegro o nazwie „nasionamarihuany” i sprzedawaliśmy tam nasiona, ale konto zostało usunięte i tym samym zakazano nam sprzedaży – potwierdza właściciel sklepu nasionamarihuany.pl.

Nie bo nie!

Allegro zakazu sprzedaży produktów takich jak nasiona marihuany właścicielom sklepów internetowych i stacjonarnych nie wytłumaczyło swojej decyzji. Ci muszą się zadowolić lakonicznym wpisem z regulaminu serwisu:

„Informuję, że Allegro jako właściciel serwisu ma prawo ustalić (w oparciu o Regulamin) listę towarów, których nie zgadza się na sprzedaż. Tak jest w przypadku min. wspomnianych nasion marihuany.”

InPost dał dobry przykład

Od 1 września sieć InPost zakazała przewozu przesyłek z konopnymi produktami. To efekt zmian w regulaminie, które wprowadził operator logistyczny paczkomatów. Na szczęście dzięki zaangażowaniu konopnych aktywistów i przedsiębiorców InPost zmienił restrykcyjne przepisy.

Według zapisów, które weszły w życie od 1 września InPost zakazywał przewozu jakichkolwiek produktów konopnych i pochodzących z konopi. Dotyczyło to również kosmetyków, żywności, produktów leczniczych dla zwierząt, suplementów takich jak olejki CBD czy nasion konopi. Warto tu dodać, że posiadanie tych wszystkich produktów jest legalne, a ich sprzedaż dopuszczona przez polskie prawo.

Na szczęście tak drastyczne przepisy udało się zmienić na korzyść konopnej branży. Modyfikacje w regulaminie weszły w życie od 8 października 2020 r. W rezultacie InPost dał dobry przykład. Pytanie czy z takich wzorców skorzysta też serwis Allegro?

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja