Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie?

4
jak dlugo THC w organizmie
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Czyli garść przydatnych informacji na temat wykrywalności THC w naszym organizmie poprzez badanie moczu, śliny, włosów i krwi.

Jak długo po paleniu THC jest wykrywalne w naszym ciele zależy oczywiście od wielu czynników, głównie indywidualnych cech palacza (np. prędkości metabolizmu) oraz tego jak często pali. Plus, oczywiście od metody, jaką chcemy zbadać poziom THC w organizmie. Oto najpopularniejsze z nich.

mocz THC

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Wykrywalność THC w moczu

Badanie moczu na obecność THC to najpopularniejsza i najtańsza metoda testowania na obecność THC w organizmie, polegająca na wykryciu metabolitu THC-COOH. Daje też dość dokładne rezultaty – zioło w moczu można wykryć na długo po jego zapaleniu. THC ma tendencję do kumulacji w organizmie, więc czas w jakim będzie wykrywalny zależy od częstotliwości użycia. I tak:

obecnosc-THC-w-moczu

Mówiąc prosto, jeśli zapaliłeś jointa po raz pierwszy w życiu zioło będzie wykrywalne w twoim moczu do 8 dni. Jeśli czasem popalasz spodziewaj się, że będzie to ok.15 dni. Gdy palisz często, licz się z 30 dniami wykrywalności THC. A jeśli zioło towarzyszy ci na co dzień minimum to 45 dni, ale są osoby u których THC jest wykrywalne nawet do 90 dni od momentu rzucenia!

obecnosc THC w slinie

Wykrywalność THC w ślinie

To właśnie w ślinie THC jest wykrywalne najkrócej. Właśnie z narko-testów polegających na badaniu śliny często korzysta policja, której bardziej zależy na odkryciu czy ktoś jechał pod wpływem a nie czy palił 2 tygodnie wcześniej. Obecność THC w ślinie wykrywa się od 1 do 12 godzin po zapaleniu.

THC w mieszkach wlosowych

Wykrywalność THC we włosach

Mieszek włosowy to z kolei miejsce, gdzie THC utrzymuje się najdłużej. Pojedynczy przypadek użycia wykrywalny jest od 1 tygodnia do 7 dni, w pozostałych przypadkach użycie marihuany można wykryć aż do 90 dni. Metoda badania próbki włosów na obecność THC jest jednak dyskredytowana.

Według niektórych naukowców kannabinoidy pochodzące z palenia marihuany nie przechodzą do włosów w taki sam sposób w jaki wbudowują się w ich strukturę twarde narkotyki i wszystkie wykrywalne w nich substancje pochodzą z zewnątrz. Tę dyskusyjną metodę wykrywania THC stosuje się więc bardzo rzadko.

obecnosc THC we krwi

Wykrywalność THC we krwi

Testy krwi na obecność THC stosuje się bardzo rzadko, na przykład w przypadku wypadków komunikacyjnych. Pomagają wykryć samą nielegalną substancję a nie nieaktywne produkty przemiany THC, które krótko utrzymują się w krwi. Tym samym badanie krwi może posłużyć wykryciu tylko w miarę niedawnego spożycia – do kilku godzin po paleniu. Bardziej zaawansowane technologicznie badania mogą wykryć u regularnych palaczy THC do 24 godzin.

THC w moczu

Jak przejść test na obecność THC w moczu

Jeśli palisz dużo, niestety nie mamy dla ciebie dobrej wiadomości. Nie jest łatwo oszukać taki testy. Istnieją produkty, których zadaniem jest wyłącznie oczyszczanie moczu z wybranych składników, ale ich skuteczność jest niepotwierdzona.

Na szczęście, standardowe testy oparte na badaniu próbki moczu są dość podatne na rozcieńczanie, o ile palisz tylko okazyjnie. Najskuteczniejszym sposobem by zakłócić wyniki takiego testu jest picie dużej ilości płynów, a szczególnie soku żurawinowego. Oczywiście najpewniejszą metodą jest wiadomość i przestrzeganie podanych ram czasowych.

testy na obecnosc narkotykow w pracy

Smutnym wspólnym mianownikiem wszystkich metod jest to, że THC i jego metabolity utrzymują się w organizmie dłużej niż inne popularne substancje ze względu na tendencję do kumulowania się.

Na Zachodzie nastręcza to wielu problemów pracownikom, których pracodawcy wyrywkowo stosują narko-testy. Zdarza się bowiem, że pracownikowi ujdzie na sucho mocno zakrapiana impreza czy użycie kokainy, ale testy wykryją skręta sprzed 2 tygodni. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz ze zmianą podejścia do marihuany, w tym medycznej, pracodawcy będą coraz bardziej wyrozumiali.

W sytuacji awaryjnej, gdy jest się zbyt zjaranym, doraźnie można zastosować kilka kropel oleju CBD. Kannabidiol (CBD) pomaga w zwalczaniu nieprzyjemnych skutków ubocznych przyjętego THC. Po podaniu oleju, poprawie ulegną procesy poznawcze, zmniejszy się lęk czy niepokój. A to często, ma decydujący wpływ na to czy ktoś będzie chciał nam ten narko-test zrobić…

Źródło: Sera Jane Ghaly, HERB

Źródło: Paul Armentano, NORML.org

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

4 KOMENTARZE

  1. Chcialbym nawiazac do badania krwi, paliłem codziennie od paru lat 0,3 do 0,5g dziennie sredniej jakosci ziola a nastepnie mialem dokladnie 42 godziny przerwy po czym policja w wyniku kontroli drogowej skierowala mnie na badanie krwi, wynik byl 1,3ng/ml przy czym stezenie ponizej 2ng jest wykroczeniem drogowym czyli prawko zabieraja na max rok. Powyzej 2 to przestepstwo. Moge dodac ze waze 66kg przy 172cm i mam szybka przemiane materii, dodatkowo moge powiedziec ze w moim przypadku po odstawieniu zawsze mam mocno czerwone oczy mimo ze nie pale od 2-3 dni. Pozdrawiam.

Comments are closed.