Illionois zalegalizuje marihuanę do użytku rekreacyjnego. Będzie to już 11 stan, pozwalający na handel i zakup marihuany rekreacyjnej.

31 maja Izba Reprezentantów stanu Illionois uchwaliła ustawę o legalizacji marihuany rekreacyjnej. 66 głosów za, 47 głosów przeciw. Będzie to już 11 stan w USA, w którym użytkownicy konopi indyjskich nie będą karani.

Uchwalona przez Senat ustawa musi zostać podpisana przez gubernatora J.B. Pritzkera, który jest zdeklarowanym zwolennikiem legalizacji marihuany.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Wszystkie dorosłe osoby powyżej 21 lat będą mogły posiadać do 30 gramów na własny użytek. Ustawa będzie szczególnie ważna dla pacjentów medycznej marihuany, którzy będą mogli uprawiać konopie w domu.

Amnestia?

Ustawa ma dotyczyć również osób aresztowanych, za posiadanie mniejszej ilości niż 30 gramów marihuany, tuż przed wejściem ustawy w życie. Jeżeli wyroki nie były powiązane z ciężkimi przestępstwami, jak użycie przemocy, mogą być skierowane do Państwowej Komisji do Spraw Kontroli Więźniów, a następnie do J. J.B Pritzkera w celu uzyskania ułaskawienia.

„Najbardziej historycznym aspektem tego jest nie tylko legalizacja marihuany dla dorosłych, ale podjęte działania mające na celu zmniejszenie szkód wyrządzonych “war on drugs’, nieudaną wojną z marihuaną…” powiedział senator Toi Hutchinson, podczas debaty w Senacie.

Uprawy

Projekt ustawy nie pomija farmerów, rolników i ludzi chcących sprzedawać konopie indyjskie. Opłata ‘startowa’ dla dispensaries będzie wynosiła 100 000 USD a dodatkowo, Przewidziano zniżki i wsparcie dla nowych farmerów.