Jak działa waporyzator do suszu

0
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Waporyzator to urządzenie, które umożliwia inhalowanie oparów suszu roślinnego, w tym konopi. Założyciel sklepu VaporRoom poświęconego waporyzacji wyjaśnia zasadę działania vaporizerów. Dowiesz się jak korzystać z poszczególnych typów inhalatorów aby wydobyć cały potencjał ziół.

Działanie waporyzatorów a bezpieczeństwo

Waporyzator powinien działać sprawnie i zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa podczas inhalowania THC i CBD. Warto korzystać z urządzeń produkowanych w zgodzie z europejskimi standardami. W ten sposób można zadbać o kondycję układu oddechowego i przyswajać kannabinoidy bez konieczności wdychania dymu i innych toksyn wytwarzanych w procesie spalania. Dlatego dokładamy starań, aby w ofercie sklepu konopnego vaporroom.pl znalazły się wyłącznie wydajne vaporizery zbudowane z bezpiecznych materiałów, których ścieżka pary jest odizolowana od elektroniki. Dzięki nim można odparowywać marihuanę i przyjmować substancje aktywne w sposób efektywny i nieporównywalnie bardziej bezpieczny, niż palenie.

Budowa waporyzatora

Elektroniczne waporyzatory zbudowane są z czterech podstawowych elementów:

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
  • Ustnik – element doprowadzający opary ziołowe do ust osoby inhalującej. Najlepszą opinią cieszą się ustniki wykonane ze szkła, ceramiki i tworzyw stosowanych w implantach medycznych (np. PEEK w Mighty), które pozwalają zachować naturalny zapach i smak marihuany. Im ustnik jest dłuższy, tym lepiej chłodzi opary.
  • Komora grzewcza – zbiornik, w którym zachodzi cieplna ekstrakcja kannabinoidów. Komory vaporizerów wykonane są z materiałów odpornych na wysokie temperatury, jak stal nierdzewna, tytan, ceramika lub szkło kwarcowe.
  • Korpus – obudowa okrywająca elementy elektroniki, korytarz powietrza, komorę na susz i elementy grzewcze.
  • Bateria – wbudowany lub wymienny akumulator w waporyzatorach przenośnych, zwykle ogniwo litowo – jonowe. Vaporizery stacjonarne nie mają wbudowanej baterii i podłączane są do gniazda elektrycznego.

Jak działają waporyzatory

Waporyzator podgrzewa susz roślinny do temperatury, w której dochodzi do ulatniania cząsteczek wody i aktywnych składników ziołowych. Ulatujące związki organiczne i para wodna tworzą tak zwany vapor. Wyróżniamy 3 rodzaje systemów grzewczych, które stosowane są w waporyzatorach. Każdy z nich ogrzewa zioła na innych zasadach:

  • Kondukcja – najbardziej podstawowy system grzania suszu. Materiał roślinny ma bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła, czyli z rozgrzanymi ścianami komory na susz. Ogrzany surowiec roślinny wydziela opary, które następnie wdycha się do płuc. Dla równomiernego rozchodzenia się temperatury po zawartości komory zaleca się ciasne upakowanie pokruszonych pąków konopi (można wówczas uzyskać większe ilości widocznych oparów). Wadą tych urządzeń jest odczuwalny opór powietrza podczas inhalowania. Uzyskiwana para wodna ma wyraźny smak. Kondukcyjne vaporizery charakteryzują się szybkim osiąganiem temperatury waporyzacji i koniecznością zużycia całego wsadu komory za jednym podejściem.. Taki sprzęt zwykle jest tani, choć zdarzają się też urządzenia klasy premium (np. PAX 3), które produkują vapor równie sprawnie, jakpozostałe rodzaje waporyzatorów.
  • Konwekcja – technologia ogrzewania suszu gorącym powietrzem. Elementy grzewcze sąoddalone od komory z suszem. Podczas zaciągania się powietrze przelatuje przez grzałkę i nagrzewa się, a następnie przenika przez napełnioną suszem komorę. Zaleca się napełnić całą komorę „na luźno”, bez ubijania, aby powietrze mogło swobodnie przepływać pomiędzy drobinami konopi. Zioła nagrzewają się równomiernie i nie ma potrzeby mieszania suszu w komorze pomiędzy sesjami. Powszechnie uważa się, że konwekcyjne waporyzatory skuteczniej wydobywają kannabinoidy. Cechują się swobodnym airflow, czyli brakiem oporu wdychanego powietrza, co podnosi komfort inhalacji. Dają też większe ilości widocznego vaporu, szczególnie przy długich i powolnych wdechach trwających 7 – 10 sekund. Opary mają łagodny smak i nie drapią przełyku. Większość urządzeń opartych o technologię konwekcji (np. Firefly2+, Fenix Neo) umożliwia tzw. waporyzację na żądanie (on-demand), czyli waporyzowanie raz nabitej komory w kilku cyklach, bez utraty jakości suszu (zioło nie jest podgrzewane po wyłączeniu urządzenia).
  • Hybryda – połączenie kondukcji z konwekcją. Zioła ogrzewane są na dwa sposoby, bezpośrednio w komorze oraz ciepłym powietrzem. To gwarantuje najbardziej dokładną ekstrakcję, czyli najlepsze wykorzystanie każdej porcji suszu. Waporyzatory Hybrydowe pozwalają uzyskać najwyższą gęstość oparów bez potrzeby wykonywania przesadnie długich wdechów bez względu na to, czy komora jest nabita ciasno, czy luźno. Mają niewielki opór powietrza i skutecznie wydobywają aromat konopi. Zazwyczaj wymagają zużycia całego suszu w komorze podczas jednej sesji. Ten system grzewczy zwykle spotyka się w zaawansowanych waporyzatorach klasy premium (Crafty, stacjonarny Volcano Hybrid, Boundless CFX+, Arizer Air Max).

Efekty waporyzacji marihuany

Psychoaktywne działanie waporyzacji marihuany na umysł jest zbliżone do tego, którego doznajemy po spaleniu zioła. Główną różnicą jest czystość efektów. Faza po wapowaniu cannabis jest klarowna i można wyraźniej odczuć właściwości charakterystyczne dla danej odmiany konopi. Nie ma efektu niedotlenienia, który zwykle pojawia się po wdychaniu dużych ilości dymu. Haj po waporyzacji pojawia się po kilku minutach i zdaniem wielu osób jest silniejszy niz po paleniu. Wynika to z ilości przyjętego THC. Działanie waporyzatora na niskich temperaturach zapobiega degradacji kannabinoidów, a opary zawierają ich więcej, niż dym.

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja