Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Nasi koledzy zza oceanu już dawno temu zaczęli dopasowywać konopie do piwnych stylów i nie chodzi tutaj o to, że są na rynku piwa zawierające THC, ale dopasowanie „zwykłego” piwa do ulubionej odmiany konopi. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że zioło jest tam legalne a rynek piwa najbardziej rozwinięty na świecie. Rynek piw rzemieślniczych w Polsce również cały czas bardzo mocno się rozwija, ale jaki styl piwa dobrać do wieczornego lolka?

Piwna rewolucja w Polsce

W 2011 roku dokładnie 7 maja zaczęła się w Polsce tak zwana Piwna Rewolucja. Każdy beer geek zna tę datę, odbyła się wtedy premiera piwa Atak Chmielu, które zostało uwarzone przez Browar Pinta. Jest to najbardziej znane polskie piwo w stylu IPA. W tym momencie dostępne już praktycznie wszędzie, ale na początku naprawdę ciężko było je zdobyć. Browar Pinta stał się ikoną polskiego kraftu przede wszystkim przez to, że jako pierwszy zaczął dodawać do swoich piw amerykańskie chmiele oraz stawiał na wysoką jakość używając bardzo dobrych składników, które zrewolucjonizowały nasz rodzimy rynek piwny. Różnicą między browarami rzemieślniczymi a koncernowymi nie jest tylko skala produkcji, ale także to, że browary kraftowe wykorzystują o wiele lepsze składniki i poświęcają o wiele więcej czasu przy produkcji swoich piw. Obecnie w Polsce możemy zakupić bardzo dużo piw kraftowych, które stoją na naprawdę wysokim poziomie. Jeżeli nie wiecie, które piwa zaliczane są do rzemieślniczych to w bardzo łatwy sposób możecie je rozpoznać po charakterystycznym logo Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych znajdującym się na etykiecie piwa.

Chmiel – czyli daleki kuzyn konopi

Beczki w których leżakują piwa w stylu Barrel Aged

Wiele osób nie wie, ale chmiel jest tak zwanym botanicznym krewnym konopi. Te dwie rośliny mają ze sobą wspólne substancje – TERPENY. Terpeny to organiczne związki chemiczne dzięki, którym zarówno chmiel jak i konopie mają swój charakterystyczny zapach. Osoby zajmujące się oceną piwa i konopi często będą w aromacie czuć podobne zapachy takie jak cytrusy, mango, czekolada czy aromaty korzenne. Często palacze mogą pomylić zapach piwa z zapachem marihuany, ale może być to tak zwany „skunks”. Jest to wada piwa powstająca przez wpływ promieni słonecznych na piwo zamknięte w zielonej bądź przezroczystej butelce. Oczywiście w piwie, smak i zapach kształtowany jest także przez rodzaj dodanego słodu, drożdży i użytej do produkcji wody.

Dobór piwa do konopi

Podczas dobierania stylu piwa do naszej ulubionej odmiany konopi możemy sugerować się dwiema kategoriami. Pierwszą możliwością jest wybór piwa, które pasuje aromatem do konopi. Tutaj możemy podsunąć takie propozycje jak połączenie ciemnego piwa w stylu Stout z odmianą konopi w typie Cream Carmel. Te dwa aromaty będą się uzupełniały w stu procentach. Do odmian typu Mango Kush lub Lemon Haze najlepiej będzie dobrać piwa w stylu IPA bądź Pils. W tej kategorii doboru nie możemy zapomnieć o naszym rodzimym stylu czyli Grodziskim. Do tego piwa polecamy odmiany w typie Cheescake.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Piwo z konopiami możemy dobierać także na podstawie „mocy”. Spożywając konopie często wybieramy te zawierające THC. Podczas dopasowywania piwa do konopi nie możemy zapomnieć o tym, że obydwie substancję potrafią nas odurzyć, konopie dzięki THC a piwo za pomocą alkoholu. Dlatego też musimy pamiętać o tym, by wybierać proporcjonalnie. Do odmian konopi o niższym stężeniu THC możemy wybrać piwa zawierające więcej alkoholu takie jak, Double IPA, Belgian Strong Ale, Russian Imperial Stout czy Porter Bałtycki. Taki wybór zagwarantuje nam to, że nie będziemy przez cały dzień leżeć na łóżku niezdatni do funkcjonowania. Do konopi zawierającej wyższe stężenie THC lepiej wybierzmy nieco słabsze piwa takie jak: Session IPA, Wizen, Grodziskie czy Pils.

Jakie piwo wy lubicie wypić podczas palenia konopi wybieracie piwa kraftowe czy koncerniaki? Czy jednak wolicie np. wpić soczysty sok mango?

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja