Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Wielu z nas ma ogromny problem by wybrać odpowiedne światło na potrzeby swojej uprawy. Po części z przyzwyczajenia do starej technologii, jak i nie wiedzy jak wybrać odpowiednie oświetlenie oparte o diody LED. W naszym artykule postaram się przedstawić jakie parametry powinny być zdefiniowane, by ocenić czy światło jest dopasowane do naszej upraw.

Pierwszy zamiennik lamp HPS. Najlepsze światło do uprawy marihuany.
  • Ilość światła wrażona w µmol/s
  • Widmo wyrażone w postaci PPFD
  • Rozkład i równomierność świetlna

Mniej czy więcej światła?

Ilość światła:

Najważniejszym parametrem jakim opisujemy dobrą oprawę do uprawy to: ile światła ona generuje
w ciągu jednej sekundy. To taka sama jednostka jaką stosuje się do opisywania „żarówek” z tą małą różnicą, że tam mamy Lumeny a dla roślin mamy Mole. A dokładnie to µmol/s. Wynika to z samej fizyki światła, które składa się z fotonów a te możemy zważyć. I ta właśnie waga to nasza ilość światła.

Czyli wiemy, iż żeby wybrać najlepszą oprawę będziemy szukać takiej, która ma jak najwięcej światła z jak najmniejszego poboru prądu. Topowe oprawy tj. spectrolight mają wydajność 2.1 µmol z jednego dżula energii. Innymi słowy generują µmol/s z 1 Wata.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Widmo wyrażone w postaci PPFD:

O widmie chodzą już legendy barwnie opisywane jako, że takie czy inne spektrum jest idealne do uprawy. W dużej mierze to często powtarzane nie prawdziwe lub nie potwierdzone obserwacje. Jedynym
i wiarygodnym faktem jest to, by zrozumieć podstawowe zasady rządzące widmem i jego wpływie na wzrost roślin.

Idealny i zarazem najbardziej uniwersalny rozkład widma dla Leczniczej marihuany to:

  • 400-500 Barwa niebieska- udział do 20-25% hamowanie wzrostu, roślina aktywizuje się w zakresie budowy układu korzeniowego, łodygi stają się grubsze, liście mocniejsze a pigmentacja silniejsza. Dodatkowo aktywuje fototropizm (roślina podąża w kierunku światła).
  • 500-600 Barwa zielona- udział do 15% nie ma ona wielkiego wpływu na ogólny wzrost, ale jej brak poniżej 10% może przyczynić się do spowolnienia procesu wzrostu. Wspiera ona poprawne funkcjonowanie rośliny w zakresie transportu produktów fotosyntezy.
  • 600-700 Barwa czerwona- jej udział to aż 60%. Jest ona najbardziej aktywną funkcją światła
    w procesie fotosyntezy. Wspiera ona budowanie kwiatów i rozkwit rośliny.
  • 700-750 Bliska podczerwień- udział do 10%. To katalizator wzrostu. Dzięki temu promieniowaniu roślina jest przeświadczona, że jest w cieniu innej wyższej rośliny i naturalnie stara się przyspieszyć procesy wzrostowe by to zniwelować.

A teraz poznajmy więcej szczegółów, opisujących proporcje miedzy poszczególnymi brawami. Chodzi tu o różnice miedzy ledem monochromatycznym (pojedyncza barwa) a ledem wielobarwnym.

Widmo generowane przez małe Ledy SMD mimo poprawnych proporcji jest znacznie bardziej impulsowe i cała moc promieniowania gromadzi się w paru pikach- najczęściej 450nm 660nm i 730nm oraz 4000K.

Niestety tak duże skoncentrowanie światła w wąskich prążkach mocy, daje gorsze rezultaty niż szeroko pasmowe oświetlacze innych technologii.

Gdy porównamy je z widmem o takim samym poprawnym widmie z wykorzystaniem technologii COB (Chip On Board) okazuje się, że dzięki znacznie szerszemu promieniowaniu
w każdym zakresie zyskujemy lepszą skuteczność wykorzystania naszego światła.

Przeprowadzone przez nas wielokrotnie badania w polskich instytutach, tj. INHORT Skierniewice udowodniły, że wąsko pasmowe źródła światła mimo tak samo zbalansowanego widma (20% niebieski; 10% zielony; 60% czerwony; 10% IR) i takiego samego natężenia podczas eksperymentu dawały wyniki
o 10-15% gorsze niż w przypadku oświetlacza szerokopasmowego Spectro Light.

Rozkład i równomierność świetlna:

Gdy już wiemy jakiego światła potrzebujemy czas porozmawiać o jego dostarczeniu do naszych roślin. Najważniejszym zaraz po najefektywniejszym dopasowanym spektralnie źródle LED jest układ optyczny. To właśnie Soczewka decyduje o tym czy mamy równomierny rozkład światła nad naszą uprawą i czy oprawa spełnia potrzeby naszych roślin.

Na ryku występuje wiele typów soczewek. Głównie to wąsko kątowe 80-90° i szeroko kątowe ~120°.
Te pierwsze w zasadzie nie nadają się do uprawy, gdyż wymagają bardzo dużej ilości opraw by pokryć nasz obszar uprawowy. Dlatego skupimy się na tych, które doskonale się sprawdzą zarówno w Growbox’ach jak i dużych otwartych uprawach.

Najważniejszym parametrem doskonałego układu optycznego to jego równomierność jaką generuje on na powierzchni uprawowej. Na niewiele nam się zda oprawa, która posiada bardzo silne, ale skoncentrowane światło w centralnej części a boki czy same rogi będą niedoświetlone. Efekt będzie taki, że rośliny pod samą lampą będą cieniować mniejsze rośliny, co zagwarantuje mniejsze zbiory.

Rozkład światła w growboxie 120 x 120 cm o wysokości 100 cm

Oto przykład równomierności oświetlacza Spectrolight. Widzimy, że zarówno centralne pole jak i same brzegi są doskonale doświetlone, co gwarantuje znakomite warunki do wzrostu roślin.

Dodatkowo eliminuje konieczne w przypadku mniej równomiernie doświetlonych upraw- zamienianie miejscami roślin z miejsc bardziej do mniej doświetlonych.

Mniej czy więcej światła?

Wielu początkującym entuzjastom uprawy, wydaje się, że więcej znaczy lepiej.

Niestety nie ilość a odpowiednie proporcje i jakość to klucz do sukcesu.

Nie samo natężenie światła ale jego odpowiedni skład, są ważne, i nie samo widmo jest gwarantem sukcesu.

Nasze badania potwierdziły, iż najlepsze wyniki uzyskuje się z odpowiedniej suplementacji światłem zarówno jego ilością jak i widmem.

Dlatego, we wczesnej fazie wegetatywnej nie należy przekraczać 100 µmol m-2 s-1

A dopiero po 2-3 tygodniach możemy zwiększyć natężenie do 200-250 µmol m-2 s-1

By w końcowej fazie kwitnienia dojść do granicznych wartości 500-1000 µmol m-2 s-1

Jak łatwo zauważyć nasze oprawy wystarczy zamocować 160-200cm nad uprawą nie ruchomo przez cały cykl, a roślina rosnąc sama naturalnie będzie zwiększać sobie dawkę światła.

To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie zapewni Wam doskonałe rezultaty.

Tomasz Braczkowski | Spectrolight.pl | 2018r.

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja