Jamajka apeluje do ONZ o zmianę klasyfikacji marihuany

0
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Jamajska minister spraw zagranicznych zaapelowała na forum ONZ o zmianę prawa dot. marihuany, nazywając je przestarzałym i oderwanym od rzeczywistości. Według międzynarodowego prawa od 1961 jest sklasyfikowana jako substancja nie posiadająca właściwości medycznych i traktowana na równi z niebezpieczną heroiną.

jamajka-na-ungass

W swojej odezwie, która miała miejsce 20.04 – w dniu nieoficjalnego święta miłośników marihuany, Johnson-Smith przekonywała, że decyzja o klasyfikacji marihuany powinna być poparta wynikami badań naukowych. Przypomniała obecnym, że na Jamajce od wieków stosuje się jako lekarstwo na wielorakie schorzenia, ale również towarzyszą sakramentom związanym z rodzimym wyznaniem mieszkańców wyspy – ruchem Rastafari.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
Podoba ci się? Polub nas

Przedstawicielka Jamajki zajęła również stanowisko w sprawie ustaleń specjalnej sesji zgromadzenia narodów zjednoczonych poświęconej narkotykom (UNGASS). W imieniu całego rządu Jamajki wyraziła dezaprobatę i zawód z faktu, że nowe ustalenia nie pozostawiają poszczególnym krajom wystarczająco dużo wolności w decydowaniu o swojej polityce narkotykowej, co jest szczególnie krzywdzące dla społeczeństw, w których konopie są częścią narodowej tradycji.

„W Europie kieliszek wina do obiadu jest czymś normalnym. Nikomu nie przyjdzie do głowy nazywać tego nadużywaniem alkoholu. W naszych stronach picie alkoholu każdego dnia to dzwonek na alarm. Właśnie to mam na myśli mówiąc o różnicach kulturowych w podejściu do różnych używek”

– deklaruje zastępca prokuratora generalnego Jamajki Kathy-Ann Brown.

Przypomnijmy, że Jamajka zdekryminalizowała konopie w zeszłym roku i stworzyła ramy prawne dla jej użycia przez Rastafari. Nowe prawo przewiduje też medyczne, naukowe i terapeutyczne wykorzystanie marihuany. Nad wszystkim czuwa specjalnie powołane do tego celu ciało.

W odpowiedzi przewodniczący Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających zapewnił, że sytuacja na Jamajce będzie dokładnie zbadana. Wyraźnie zaznaczył, że o ile USA i Urugwaj naruszają konwencję ONZ zezwalając na rekreacyjne użycie marihuany, o tyle w przypadku Jamajki sprawa nie jest tak jednoznaczna.

dekryminalizacja-marihuany-na-jamajce

Jak można by realnie zmienić klasyfikację marihuany? Jednym sposobem byłaby rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia, która po przyjrzeniu się badaniom mogłaby zaapelować do Komisji ds. Środków Odurzających zmianę klasyfikacji. Do takiej oficjalnej kontroli nigdy nie doszło, głównie ze względu na ogromny sprzeciw krajów o surowych prawach antynarkotykowych.

Źródło: Samuel Oakford, Vice News

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja