Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

W zeszły wtorek ustawa C-45, czyli ustawa o marihuanie została zatwierdzona w Senacie.  30 gramów na własny użytek oraz do 4 roślin we własnym domu-Kanada w pełni zalegalizowała rekreacyjne użytkowanie marihuany.

Kanada jest drugim krajem na świecie oraz pierwszym państwem G7, który wprowadził pełną legalizację marihuany. Pierwszym krajem, który w pełni zalegalizował konopie indyjskie był Urugwaj, który pozwala na legalne używanie oraz handel marihuaną od grudnia 2013 roku.W Stanach Zjednoczonych, 9 stanów oraz Dystrykt Kolumbii pozwala na legalne używanie marihuany do celów rekreacyjnych, natomiast 30 stanów zezwala na używanie medyczne.

Ustawa C-45, znana jako Cannabis Act (Ustawa o Marihuanie) jest kontynuacją polityki premiera Justina Trudeau mającej na celu ograniczyć dostęp konopi indyjskich wśród nieletnich oraz przestępczość z tym związaną.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Przepis o zalegalizowaniu marihuany został po raz pierwszy przedstawiony 13 kwietnia 2017 roku, a następnie przyjęty w Izbie Gmin w listopadzie. Na drodze do “zielonej wolności’ stało jedynie przejście ustawy przez Senat.

Premier Kanady nie ukrywał zadowolenia oraz benefitów płynących z legalizacji na swoim Twitterze:
„Zdobycie marihuany przez dzieci było zbyt łatwe – tak samo jak zarabianie na nielegalnym handlu przez kryminalistów. Dzisiaj zmieniliśmy to. Nasz plan legalizacji oraz regulacji prawnej marihuany właśnie przeszedł przez Senat. #ObietnicaDotrzymana.”

30 gramów i 4 rośliny na własny użytek.

Wraz z wejściem ustawy w życie, osoby pełnoletnie będą mogły mieć do 30 gramów marihuany na własny użytek. Oprócz tego będzie dozwolona uprawa do 4 roślin we własnym domu, tak jak przygotowywanie z tego olejków, ciastek czy innych produktów na użytek własny.

Oficjalny handel będą obowiązywały twarde zasady. Konsumenci będą mogli kupić marihuanę od handlarzy, zgodnie z regulacjami ustanowionymi przez prowincje lub prawo federalne. Marihuana nie będzie sprzedawana w tych samych miejscach gdzie będzie dostępny alkohol czy tytoń.

Rząd kanadyjski wprowadzi nowe prawa dla kierowców prowadzących pod wpływem marihuany. Podobne prawa jak w przypadku alkoholu i tytoniu, będą dotyczyły sprzedaży czy konsumpcji marihuany przez nieletnich – główną ideą ustawy jest zmniejszenie używania marihuany wśród nieletnich oraz zabranie możliwości profitowania z nielegalnego handlu przestępcom.

Ustawa C-45 otwiera również drzwi do ogromnego biznesu. Rynek marihuany ma być wart ponad 4 miliardy dolarów w roku 2018. Pisaliśmy o tym w zeszłym tygodniu. Poczytaj o tym więcej tutaj.

Źródło: ”CNN”

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja