Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

Jak wynika z najnowszych badań naukowych, konopie siewne zostały udomowione już 12 tysięcy lat temu! Oprócz tego wszystkie odmiany tych roślin pochodzą od jednego przodka z Chin. Wyniki badań są efektem zebrania przez naukowców 110 próbek konopi, znalezionych w różnych zakątkach świata.

Uczeni przebadali zarówno rośliny rosnące na dziko, jak i te z wyspecjalizowanych upraw. Z dotychczasowych badań wynikało, że najstarsi przodkowie dzisiejszych odmian konopi pochodzą z Azji Środkowej. Nie wiadomo było tylko, czy wszystkie powstały z jednego źródła czy z różnych wariacji występujących na tych terenach. Najnowsze badania jednak wykazały jak było i jest naprawdę.

Z nowych analiz genetycznych wynika, że do udomowienia konopi siewnych (Cannabis sativa) doszło około 12 tys. lat temu w Azji Wschodniej, a nie Środkowej! – Wszystkie współczesne jej odmiany pochodzą z dzikich i uprawnych terenów dzisiejszych Chin – czytamy w artykule opublikowanym w „Science Advances”.

Jak konopie rozrosły się na świecie?

Według nowych badań, udomowione konopie z Azji Wschodniej trafiły na Bliski Wschód, do Indii i Europy Wschodniej. Miało to miejsce ok. 3 tys. lat temu. Następnie mogło upłynąć ok. 2 tys. lat zanim dotarły do Afryki i Europy Zachodniej, a jeszcze później trafiły do Ameryki.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Jednocześnie cały czas zwiększało się zróżnicowanie genetyczne konopi. To doprowadziło do powstania ich współcześnie znanych i wyspecjalizowanych odmian poczynając od tych na potrzeby przemysłowe, aż po te rekreacyjne z dużą zawartością THC.

Źródło: https://www.focus.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja