Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Dlaczego Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, boi się medycznej marihuany? Portal Medonet.pl zapytał go o to w dniu, w którym Sejm przyjął ustawę o legalizacji medycznych konopi.

– Czy uważa pan Polaków za bardziej niefrasobliwych, niegodnych zaufania, by nie powiedzieć głupszych od obywateli innych krajów (…)? – zapytała ministra zdrowia Agnieszka Sztyler-Turovsky z Medonet, mając na myśli niechęć Radziwiłła do refundacji leków na bazie konopi. Ten od razu zapewnił, że Polaków za idiotów nie ma. – Pragnę jednak zauważyć, że silnie działające leki ze wszystkich grup terapeutycznych są dostępne na receptę tak w Polsce, jak i we wszystkich cywilizowanych krajach – stwierdził Radziwiłł.

Opioidy lepsze niż kannabinoidy?

Dziennikarka zawróciła w rozmowie uwagę, że decyzję o stosowaniu kannabinoidów powinien podejmować lekarz specjalizujący się w leczeniu bólu. Jako przykład podała prof. Jana Dobrogowskiego z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, który uważa, że stosowanie tego typu leków powinno być decyzją lekarza. – Lekarze mają prawo, jak już wspomniałem, do stosowania w terapii swoich pacjentów produktów leczniczych zawierających kannabinoidy. Opioidy znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, co nie przeczy temu, że są to substancje silnie uzależniające – Radziwiłł porównał opioidy z kannabinoidami podkreślając, że skoro pierwsze podlegają ścisłym ograniczeniom, to samo powinno dotyczyć tych drugich.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Konstanty Radziwiłł

W tym momencie dyskuja sięgnęła absurdu. – A dlaczego zakładał pan, że ten sam lekarz może zdecydować o użyciu opioidów, a kanabinoidów nie? – zapytała wprost Agnieszka Sztyler-Turovsky. – W Polsce jest dopuszczony do obrotu produkt leczniczy zawierający w swoim składzie kannabinoidy. Pozostałe produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, które zostały zarejestrowane, a są niedostępne w Polsce, mogą być sprowadzone z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego – odpowiedział minister zdrowia sugerując, że import docelowy to zwykła formalność.

172 osoby leczone przez import docelowy

Na pytanie, dla ilu osób sprowadzone zostały leki na bazie medycznej marihuany i „są one dostarczane im za darmo przez ministra zdrowia”, Konstanty Radziwiłł odpowiedział: – Od 2012 roku minister zdrowia potwierdził 172 zapotrzebowania na sprowadzenie z zagranicy takich produktów. Ponadto, od 2016 roku wydałem 80 zgód na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych u dzieci w leczeniu padaczki lekoopornej, u których wszystkie inne alternatywne metody leczenia były nieskuteczne – stwierdził. Zapewnił też, że praktycznie wszyscy wnioskujący otrzymali zgody na import docelowy.

Każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu

Co ciekawe, gdy rozmówczyni delikatnie zeszła z tematu medycznej marihuany, minister zdrowia zmienił front. – Czy polska medycyna ma jakiś masochistyczny problem z bólem i zakłada, że np. poród, rak, starość musi boleć? – zapytała. – W kwietniu Prezydent podpisał ustawę z zaprojektowanymi przez nas zapisami, zgodnie z którymi prawo do leczenia bólu przysługuje każdemu pacjentowi. Ma ono być realizowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Bez względu na źródło bólu, wiek pacjenta i miejsce jego pobytu – stwierdził Konstanty Radziwiłł.

Konstanty Radziwiłł o medycznej marihuanie

Po chwili jednak, gdy rozmowa wróciła do tematu medycznej marihuany i padło pytanie o środek przeciwbólowy, jaki minister wybrałby w przypadku terminalnie chorego pacjenta, któremu konwencjonalna medycyna nie pomaga, przypomniał sobie swoje stanowisko. – Przeglądając dostępne badania dotyczące stosowania THC w leczeniu bólu – zarówno nowotworowego jak i nienowotworowego, nie udaje się znaleźć wystarczających dowodów na przewagę tej substancji i pochodnych nad innymi dobrze udokumentowanymi metodami farmakoterapii.

Źródło: medonet.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

1 KOMENTARZ

  1. Pan Radziwil zgodnie z rodzinna tradycja malo wie a duzo mowi. Nie zycze mu bolu nowotworowego ale zycze zeby spedzil 1 dzien w pracy w hospicjum , oddziale paliatywnym lub przy lozku cierpiacego pacjenta! Wte
    dy moze zrozumie co to znaczy !!!

Comments are closed.