Marihuana medyczna a opioidy

0
opioidy a marihuana medyczna
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Marihuana medyczna może z powodzeniem zastąpić niebezpieczne leki na bazie opioidów takie jak morfina czy heroina i być dla nich bezpieczniejszą alternatywą – dowodzą wyniki badań nad liczbą śmiertelnych wypadków samochodowych u chorych pod wpływem opioidów.

marihuana medyczna a leki na bazie opioidów

Okazuje się, że w stanach z legalną marihuaną medyczną liczba wypadków z udziałem osób pod wpływem przeciwbólowych opioidów jest wyraźnie mniejsza niż w pozostałych częściach USA.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Badacze z Uniwersytetu Columbia wzięli pod lupę kierowców wieku 21-40 lat, którzy byli ofiarami wypadków w latach 1999-2013 a sekcja zwłok wykazała, że w chili wypadku byli pod wpływem opioidowych leków przeciwbólowych. Szybko okazało się, że stany, w których legalnie leczymy się marihuaną medyczną maja znacznie mniejszy odsetek wypadków z udziałem leczonych opioidami.

Podoba ci się? Polub nas

Naukowcy wysunęli dwa główne wnioski. Po pierwsze, legalizacja i rozpowszechnienie marihuany medycznej może spowodować spadek liczby wypadków z udziałem chorych pod wpływem niebezpiecznych opioidów, które powodują wiele skutków ubocznych takich jak zaburzenia koncentracji, senność, zawroty głowy. Po drugie, marihuana w ogóle może być bezpieczniejszą alternatywą dla chorych zażywających leki na bazie opioidów.

Leki na bazie morfiny, kodeiny czy heroiny to jedne z najczęściej przepisywanych leków w USA. Sprzedaż tych środków wzrosła aż 4-krotnie w przeciągu ostatnich 15 lat.

opioidowe leki przeciwbólowe

Coraz większy odsetek chorych uzależnia się od opioidów. Ponad 2 miliony Amerykanów nadużywa podobnych środków przeciwbólowych a 16 tyś umiera co roku z przedawkowania. Ci uzależnieni prędzej czy później najczęściej przerzucają się na wyniszczającą heroinę. W świetle ogarniającej Amerykanów „opioidowej epidemii” warto dokładniej zbadać jej bezpieczniejszą alternatywę – marihuanę medyczną.

Źródło: Chuck Ludley, greenrushdaily.com

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja