Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Rak trzustki to najgorszy zabójca spośród chorób nowotworowych, przed którym nie uratują nawet miliony na kontach bankowych. Patrick Swayze, Steve Jobs czy Anna Przybylska – m.in. oni padli ofiarą tej choroby. Szanse na przeżycie nawet 5 ciu lat tuż po postawieniu prognozy wynoszą zaledwie kilka procent. Dlatego odkrycie naukowców z UK jest prawdziwym przełomem.

Rak trzustki bardzo często zostaje zdiagnozowany gdy jest za późno, czyli w momencie gdy pojawiają się już przerzuty. Objawy tego nowotworu są bardzo często mylone z innymi chorobami przewodu pokarmowego, stąd aż 80 procent przypadków zostaje zdiagnozowanych gdy rak jest już mocno rozwinięty.

CBD, czyli kannabidiol – jeden z kannabinoidów pozyskiwanych z konopi może wydłużyć życie chorym na raka trzustki aż trzykrotnie – Jeżeli to odkrycie naukowców z Queen Mary University of London zostanie potwierdzone, będzie to ewidentny przełom w medycynie. Przypomnijmy, że szanse dożycia 5 ciu lat od postawienia diagnozy wynoszą 1-5 procent.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Do przeprowadzonego eksperymentu wykorzystano dwie grup myszy chorych na raka trzustki. Brytyjscy naukowcy podawali, jednej grupie myszy, oprócz gemcytabiny (chemioterapia) niewielkie dawki CBD. Myszy, poddane tej właśnie ‘podwójnej’ terapii były w stanie przeżyć z chorobą trzy razy dłużej aniżeli myszy z grupy leczonej jedynie chemioterapią, a namnażanie komórek rakowych zostało zahamowane.

Kierujący badaniami dr Marco Falasca już zapowiada testy na ludziach, na które, jak sam zaznacza, nie trzeba będzie długo czekać dzięki temu, że CBD jest na Wyspach legalny.

– Przewidywana długość życia dla pacjentów z rakiem trzustki nie zmieniła się właściwie od ostatnich 40 lat, bo istnieje bardzo niewiele możliwości leczenia tej choroby, a te które są dostępne to głównie opieka paliatywna (hospicyjna, dla osób nieuleczalnie chorych – przyp.red.) – mówi dr Marco Falasca, kierujący badaniami. – Biorąc pod uwagę, że rokowania dla chorych na przeżycie pięciu lat nie przekraczają kilku procent, nowe metody są pilnie potrzebne – dodaje.

Dr Falasca zapewnia, iż testy na ludziach będą możliwe już wkrótce, gdyż leczenie kannabidiol w Wielkiej Brytanii jest legalne.

Nie jest to pierwszy przypadek podobnych badań. Naukowcy z Poznania przeprowadzali podobne badania, o których możecie przeczytać tutaj.

Źródło: ”gazeta.pl”

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja