Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Choć Sejm poparł projekt ustawy o leczniczej marihuanie (440 posłów za i 2 przeciw) i marihuana medyczna w Polsce będzie legalna (po podpisaniu ustawy przez prezydenta), uprawa narodowej marihuany w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Politycy PiS nie chcą dostrzec plusów takiego rozwiązania.

Ostateczna wersja projektu złożonego przez Piotra Liroya-Marca zakładała, że konopie indyjskie do celów medycznych, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, mogłyby uprawiać ośrodki i instytuty naukowe w Polsce.

Pomysł przeszedł do sfery marzeń po tym, jak PiS wprowadził swoją poprawkę – zgodnie z nią rośliny miały być sprowadzane z zagranicy. To farmaceuta miałby przygotowywać leki na podstawie recepty. – Wiele osób zgłasza obawy, że ta marihuana wycieknie i będzie marihuaną rekreacyjną – Grzegorz Raczak z PiS argumentował tę decyzję.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Liroy zapewniał, że doświadczenie w innych krajach pokazuje, że tak nie powinno się stać. Poza tym sprowadzanie surowca z zagranicy może wiązać się z przerwami w dostawach. Zaproponował jednak, by ustawę przyjąć w obecnym kształcie, a uprawą zająć się później. – Bardzo proszę państwa z PiS, abyśmy siedli po raz kolejny nad pomysłem uprawy narodowej – mówił. – To jest konieczność, żeby ludzie chorzy mogli w tym kraju naprawdę się leczyć. Mam nadzieję, że wrócimy do tych rozmów tak szybko, jak się tylko da.

Sejm wreszcie ustawę przyjął, na dodatek prawie jednogłośnie. Przeciwko było dwoje polityków – Beata Kempa i Zbigniew Ziobro.


Uprawa narodowej marihuany nadal pod znakiem zapytania

PO zapowiedziała zgłoszenie w Senacie poprawek dotyczących uprawy konopi indyjskich w Polsce. Zgodnie z projektem, hodowla miałby zająć się Instytut Włókien Naturalnych, a leki produkował i dystrybuował – Narodowy Instytut Leków. – Wpadliście na pomysł, że zrobicie wydmuszkę i oszukujecie dzisiaj wszystkich ludzi, którzy na was patrzą, że to załatwiliście – mówił w kierunku partii rządzącej Bartosz Arłukowicz z PO.

Ponadto brak refundacji leków spowoduje, że pacjenci będą woleli kupić towar na czarnym rynku niż przepłacać w aptekach.

Uprawa narodowej marihuany w Polsce

– Dzisiaj nastąpił pierwszy krok do przodu niemniej jest to ruch w złym kierunku. Później trzeba będzie znów marnować czas, zdrowie i pieniądze, aby ten kierunek zmienić, o ile w ogóle da się to zrobić – komentuje na swoim profilu facebookowym sprawę ustawy Jakub Gajewski, wiceprezes Wolnych Konopi. – Wiem niestety, że w Sejmie pracują posłowie-partacze i ludzie, którym nie zależy na losie Polaków tylko swoich partii i przez to chce mi się najzwyczajniej w świecie wyjechać z tego kraju.

Gajewski twierdzi, że ustawa to przegrana obywateli i wygrana zagranicznych koncernów. – Nie składamy broni i na etapie prac nad tą ustawą w Senacie będziemy składać poprawki, które sprawią, że dostęp do preparatów medycznej marihuany będzie rzeczywisty i tani – zapowiada.

Źródło: wyborcza.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

10 KOMENTARZE

 1. Marihuana jest czymś co dała natura a wiec Bóg, jak wiec mozna wogole jej zakazywać czy to do leczenia czy do rekreacji ???? Zapalić papierosa czy tez wypić alkohol dla rekreacji mozna a zapalić blanta juz nie chociaz nie jest praktycznie szkodliwy czego nie mozga powiedziec o fajkach i wódzie, dlaczego??? To pytanie do władz tego świata

  • Gówno prawda kazdy dym szkodzi czy
   to z marychy czy z tytoniu nie wierze w to pierdolenie ze palenie zielska nie szkodzi bo to nie realne nie mozliwe

   • Tak dla jasności drogi forumowiczu konopi leczniczych wcale nie trzeba palić morzna pić napar palenie to tylko jedna forma przysfajania do organizmu leczniczych supstancji zawartych w konopiach pozdrawiam

 2. Jesli ma pomoc chorym ludza to czemu brak REFUNDACJII na to ziolo …lub oleje..???Maryska jest od 400do 500 krotnie silniejsza niz dawniej bo jest genetycznie zmieniona.Panstwu nie zalezy na ludziach tylko na ich KASIE.Jak nie chca brac chemioterapii(bo trzeba za pewne placic )to niech placa za maryske i ich produkty pochodne.hihihi chca sprowadzac ??!!!!od kogo??moze z Izraela??

 3. A to dlatego że jak by ludzie odkryli alternatywę tańszego leczenia swoich dokuczliwych shorzeń to bykoncerny farmaceutyczne tyle nie zarabiały na swoich chemikaliacz ot powód kto na piniądze ten na władze

 4. Powinni wprowadzić ja medycznie a także rekreacyjnie nie dość ze państwo by na tym zarobiło to człowiek miał by czym się leczyć na raka czy tym podobne . A nie polska wydajne nawet na to ze zamyka ludzi za naturę

Comments are closed.