Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Używanie narkotyków nie będzie już karane w Norwegii. Użytkownicy substancji psychoaktywnych otrzymają leczenie. Większość w Stortingu (norweskim parlamencie) wyraża zgodę na historyczną transformację norweskiej polityki narkotykowej.

– Zamiast karania, ludziom będzie oferowana pomoc i leczenie – powiedział Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy SV w Parlamencie do VG.

Partia Pracy (AP), konserwatyści (Høyre), lewica socjalistyczna (SV) i liberałowie (Venstre) poparli tę propozycję.

Wilkinson mówi, że jest to jasny sygnał dla rządu, aby przenieść działania podejmowane wobec użytkowników substancji psychoaktywnych z sali sądowej do służby zdrowia.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Nie dla legalizacji. Tak dla depenalizacji.

– Warto jest podkreślić, że nie zalegalizujemy marihuany, ale zdekryminalizujemy ją – powiedział Sveinung Stensland (Høyre), zastępca przewodniczącego Storting Health Committee.
– Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: Ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy – dodaje.

Norwegia stanie się pierwszym państwem skandynawskim, które zdekryminalizuje stosowanie narkotyków.

Za przykład dla Norwegii posłużyła Portugalia, która w 2001 roku jako pierwsza w Europie zdekryminalizowała narkotyki. Pisaliśmy o tym na łamach naszego portalu tutaj. W lutym Komisja Zdrowia w Stortingu przeprowadzi podróż edukacyjną do Portugalii, która wdrożyła podobną reformę dekryminalizacyjną.

Jaka jest różnica pomiędzy dekryminalizacją a legalizacją? Zapraszamy do materiału wideo.

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

4 KOMENTARZE

  1. Nie do końca rozumiem temat dekryminalizacji, jak bede szedł ulica w Norwegii i zatrzyma mnie policja z powiedzmy 5g to nie dostane wyroku tylko zaoferują mi leczenie odwykowe 😀 ?

    • za 5 g to ci nic nie zrobia jesli jestes turysta posiedzisz na komendzie i wyjdziesz, gorzej jakbys byl miejscowy wtedy testy i chodzenie co tydzien na badania potem sad orzeka czy dac ci spokoj czy na leczenie cie wyslac tAK to mniej wiecej za gramanico wyglada

Comments are closed.