Nowa nadzieja dla konopi – poseł Sachajko ministrem rolnictwa?

0
Nowa nadzieja dla konopi - poseł Sachajko ministrem rolnictwa?
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Jeśli ta informacja się potwierdzi to pojawi się w końcu światło w tunelu dla konopnego rynku i nie tylko. Jak poinformował portal interia.pl, poseł KUKIZ’15 Jarosław Sachajko otrzymał propozycję otrzymania stanowiska ministra rolnictwa.

Oczywiście nic za darmo. Tekę ministra Sachajko od partii rządzącej miałby otrzymać przy rekonstrukcji rządu w zamian za to, że na stronę Zjednoczonej Prawicy przeciągnie też pięciu pozostałych posłów z koalicji PSL-KUKIZ’15.

Sachajko i pięciu posłów – według informacji Interii – mogliby dołączyć do PiS, Solidarnej Polski, Porozumienia lub stworzyć własne koło. Ważne, aby wzmocnili rządzącą większość.

– Przyznaję, że odbyłem pewne rozmowy, ale nie na tym poziomie. Nie dotyczyły one konkretów i szczegółów, o których pan mówi. Poczekajmy. Na razie te wszystkie doniesienia traktuję jako kaczkę polityczną. Wydaje się to irracjonalne przede wszystkim z tego powodu, że Zjednoczona Prawica i tak ma większość – mówi Interii Jarosław Sachajko.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Pretendent do teki ministra rolnictwa jednak zaprzecza, że proponowano mu przeciągnięcie na stronę PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia pozostałych pięciu parlamentarzystów z PSL-KUKIZ’15. Ale kto wie co w Zjednoczonej Prawicy naprawdę piszczy?

Niezależnie od tego Jarosław Sachajko na stanowisku ministra rolnictwa mógłby naprawdę między innymi doprowadzić do złagodzenia przepisów dotyczących zarówno marihuany, jak i konopi włóknistych w Polsce.

Zielone światło dla konopi?

Sachajko niejednokrotnie dał się poznać z tej strony, że konopnej polityce jest bardzo przychylny. Wielokrotnie na ten temat pisaliśmy. Parlamentarzysta z KUKIZ’15 składał już kilka interpelacji i projektów ustaw dotyczących zmian w dotychczasowych przepisach na korzyść konopnej branży.

Jednym z pomysłów Jarosława Sachajko, który opracował wraz z klubowym kolegą z poselskiej ławy – Pawłem Szramkiem było wprowadzenie limitów THC wśród kierowców, którzy będą prowadzić pojazdy pod wpływem marihuany.

Zmianę przepisów parlamentarzyści z PSL-KUKIZ’15 proponowali analogicznie do uwarunkowań prawnych dotyczących limitów alkoholu w organizmie wśród kierowców. Jak wiadomo stan po spożyciu alkoholu to od 0,2 – 0,5 promila, a stan nietrzeźwości według polskiego prawa to powyżej 0,5 promila.

Limity THC funkcjonujące już w kilku krajach europejskich jednak nie uzyskały aprobaty partii rządzącej. Dlaczego? Możecie na ten temat przeczytać więcej w artykule, który pisaliśmy jakiś czas temu. Być może teka ministra dla Sachajko pozwoli wprowadzić ten pomysł pod dyskusję i obrady ponownie?

Udogodnienia dla upraw konopi włóknistych

Kolejną aktywnością posła Sachajko na korzyść konopnej branży był pomysł złagodzenia sankcji wobec plantatorów konopi włóknistych. Podczas lutowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie Sachajko w imieniu plantatorów konopi siewnych złożył interpelację.

Ta wciąż jest rozważana przez resort rolnictwa. Pisaliśmy na ten temat szerzej i możecie o tym przeczytać tutaj.

Depenalizacja marihuany według Sachajko

I kolejnym potwierdzeniem tego, że Jarosław Sachajko z teką ministra rolnictwa może zrobić dla konopi naprawdę wiele dobrego są jego ostatnie wypowiedzi podczas konferencji „Central European Cannabis Forum: Konopie Medyczne w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.”

W jednym z wystąpień podczas czerwcowej konferencji Sachajko zaznaczył, że bez złagodzenia przepisów dotyczących posiadania niedużych ilości marihuany, a także umożliwienia jej upraw nie ma co liczyć na to, że pacjenci marihuany medycznej będą się mogli normalnie leczyć.

Medyczna marihuana jest bardzo rzadko przepisywana przez lekarzy ze względów ekonomicznych. Pacjenci są po prostu biedni i nie stać ich na tak drogie zakupy. Chemiczne lekarstwo to często wydatek kilku złotych, a jeden gram medycznej marihuany to kilkadziesiąt złotych – stwierdził Jarosław Sachajko.

Te i wiele innych argumentów posła Sachajko potwierdzają tylko fakt, że jako minister rolnictwa dla konopnej branży mógłby zrobić naprawdę wiele dobrego. Pytanie tylko, na ile przecieki o nominacji na stanowisko ministra dla posła KUKIZ’15 są prawdziwe?

Źródło: www.interia.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja