Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Tegoroczny dzień marihuany w Polsce jest wyjątkowy. Wszystko za sprawą symbolicznego złożenia we wtorek (20 kwietnia) pakietu ustaw konopnych przez Parlamentarny Zespół ds Legalizacji Marihuany. Projekty ustaw 4/20 przewidują nie tylko regulacje dotyczące dekryminalizacji marihuany, ale także uprawę konopi indyjskich dla celów medycznych oraz udogodnienia prawne dla uprawy konopi siewnych na potrzeby przemysłu.

Bez kary za 5 gramów

Jedna z ustaw pakietu konopnego dotyczy posiadania zioła do celów rekreacyjnych, na własny użytek. Parlamentarny Zespół ds Legalizacji Marihuany proponuje żeby posiadanie do 5 gramów konopi indyjskich i haszyszu nie było karalne.

Z kolei posiadanie zioła i haszyszu w ilości od 5 do 10 gramów podlegałoby karze grzywny. Ale na tym nie koniec. Parlamentarny zespół na czele, którego stoi posłanka Lewicy Beata Maciejewska, proponuje też dopuszczenie posiadania 4 krzaków konopi innych niż włókniste w gospodarstwie domowym.

Uprawa marihuany dla celów medycznych

Kolejną z trzech proponowanych przez zespół ustaw jest ta dotycząca marihuany dla celów medycznych. Jak wiadomo wciąż w Polsce nie jest ona uprawiana i produkowana. Efekt? Pacjenci skazani są wyłącznie na zakup importowanych i drogich leków na bazie medycznej marihuany.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Krajowe uprawy i produkcja mogłyby znacząco obniżyć ceny leku oraz zasilić budżet państwa. Dlatego członkowie parlamentarnego zespołu chcą umożliwienia uprawy konopi innych niż włókniste na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa oraz nadzoru nad tymi uprawami.

Oprócz tego posłowie proponują regulacje, a dokładnie rozróżnienia dotyczące THC w Polsce. Zależy im na wprowadzeniu do polskiego porządku prawnego pojęć „stan po użyciu tetrahydrokannabinolu” i „stan upojenia tetrahydrokannabinolem” – analogicznych do stanu po użyciu alkoholu oraz stanu nietrzeźwości.

Wracając jednak do kwestii upraw konopi dla celów medycznych posłowie proponują umożliwienie pacjentom marihuany medycznej przetwarzanie i przerabianie konopi indyjskich na własny użytek.

Udogodnienia dla rolników

I jeszcze jedna z trzech proponowanych ustaw dotyczy udogodnień dla rolników uprawiających konopie włókniste, na potrzeby przemysłu. Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o tym, jakie nieprzyjemności prawne spotykały rolników uprawiających zupełnie legalne konopie siewne.

Parlamentarzyści zatem proponują zupełnie nową ustawę, która uchyla obowiązek rejonizacji i zgłaszania upraw, jak również usunięcie katalogu zastosowań konopi. Oprócz tego ustawa przewiduje zwiększenie dopuszczalnego poziomu THC w konopiach włóknistych z 0,2 % do 0,3 %.

Współpraca aktywistów i posłów

Wszystkie założenia do ustaw zostały opracowane na spotkaniach i przy ścisłej współpracy posłów z Parlamentarnego zespołu ds,. Legalizacji Marihuany z konopnymi aktywistami. Proponowane uregulowania prawne to również wynik szerokich konsultacji społecznych oraz zleconych badań sondażowych.

Niezależnie od tego parlamentarzyści zachęcają wszystkich chętnych do składania podpisów pod projektami ustaw. Listy będą dostępne podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w sekretariacie Lewicy (pokój 143) oraz w sekretariacie KO (pokój 137).

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja