Policja złapała Cię z marihuaną? Przeczytaj jak uniknąć kary

3
posiadanie marihuany kara
GanjaFarmer
GanjaFarmer
GanjaFarmer
GanjaFarmer

Codzienna scenka wielu miast. Przed klubem stoi kilku młodych ludzi. Rozmawiają i śmieją się. Podchodzą do nich groźnie wyglądające osoby. Legitymują się jako policjanci i przeszukują ubrania. Znajdują w nich 0,5 grama suszu konopi. Na komisariacie nie dają telefonu i trzymają kilkanaście godzin. W tym samym czasie policja wpada do mieszkania zatrzymanych. Przy okazji robi sensacje w sąsiedztwie i straszy domowników. W domu znajduje 1 gram konopi indyjskich.

Na komisariacie policjanci dobrodusznie proponują przyspieszenie sprawy. Jak zatrzymani powiedzą skąd mają konopie, zostaną skazani bez rozprawy. Sąd potraktuje ich łagodnie i wymierzy karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Czy zgodzić się na taki układ?

Masz prawo do odmowy składania wyjaśnień

Po pierwsze przysługuje ci jako podejrzanemu prawo odmowy składania wyjaśnień. Nikt nie ma prawa Ciebie zmusić, abyś zeznawał przeciwko innym. Mimo, że nie pójdziesz na pełną współpracę, policja taki układ dalej może proponować. Oczywiście nie chcesz mówić skąd masz swój susz, więc możesz poddać się dobrowolnemu ukaraniu i prawdopodobnie dostaniesz grzywnę i karę w zawieszeniu. Musisz jednak pamiętać, że ponowne skazanie za jakiekolwiek przestępstwo narkotykowe popełnione w ciągu 3 lat odwiesza automatycznie karę. Oznacza to, że lądujesz w więzieniu na 2 lata. Jeżeli byleś skazany wcześniej za posiadanie lub uprawę, taki układ może okazać się gwoździem do trumny. Okres próby jeszcze mógł nie upłynąć i sąd automatycznie odwiesi starą karę. Co w takiej sytuacji robić?

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Dążenie do umorzenia postępowania

Najlepszą opcją (od 2011r.) jest jednak możliwość starania się o umorzenie postępowania karnego. Umorzyć postępowanie można wtedy, gdy posiadałeś nieznaczna ilość narkotyku na własny użytek. Posiadanie 1,5 grama konopi jak najbardziej pod umorzenie podpada. Sąd musi stwierdzić, że orzeczenie wobec Ciebie kary jest niecelowe. Decyduje o tym w oparciu o społeczną szkodliwość czynu i okoliczności posiadania. Ogólnie rzecz biorąc musisz udowodnić, że jesteś porządnym obywatelem. Przydadzą się wszelkie umowy o prace, dyplom ze szkoły lub oświadczenie rodziców, że orzekanie kary jest niepotrzebne. Sądy raczej przychylnie do takich wniosków podchodzą.

Darmowa pomoc prawna

Po darmową pomoc prawną można się zwrócić do Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych prowadzonego w Warszawie przez Agnieszkę Sieniawską (asieniawska@politykanarkotykowa.com, tel. 517 933 301). W niektórych poradniach Monaru także można uzyskać taką poradę. W końcu w Internecie znajdują się gotowe wnioski, które można przerobić na własne potrzeby.

Miałeś przypał z Policją? To jeszcze nie oznacza, że będziesz miał przypał z więzieniem. Przysługują Ci prawa. Skorzystaj z nich!

Zagraj w grę edukacyjną i poznaj swoje prawa

„Zażyj dawkę swoich praw” jest grą edukacyjną z elementami informacyjnymi oraz pomocowymi, pomaga uświadomić graczowi jego ewentualne problemy zdrowotne związane z zażywaniem lub nadużywaniem narkotyków poprzez umieszczenie w grze testu psychologicznego.

Krzysztof Grabowski, prawnik prowadzący od 5 lat sprawy użytkowników narkotyków

 

 

 

 

3 KOMENTARZE

  1. Miałem już przypał został mi jeszcze rok zawiechy kazali mi wsypać dostawce ja odmówiłem składania wyjaśnień i chuj jakoś żyje tylko giet silver hejza poszedł się jebać ?

Comments are closed.