Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Medyczna marihuana w Czechach będzie refundowana w 90 procentach. Pacjenci zapłacą jedynie 10% kwoty, przy maksymalnej ilości 30 gramów miesięcznie. 

Czeska niższa izba parlamentu zatwierdziła propozycję gabinetu, w której medyczna marihuana objęta byłaby głównie publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym. Zgodnie z propozycją, która trafi teraz do Senatu, ubezpieczyciele pokryją 90 procent kosztów marihuany medycznej – maksymalnie do 30 gramów na pacjenta miesięcznie. 

Posłowie odrzucili poprawkę posła Tomáša Vymazala, w myśl której, lek miałby być refundowany w 100% a miesięczny limit podniesiony do 180 gramów. Aktualnie Czesi mogą miesięcznie kupić właśnie 180 gramów o czym powiedziała w rozmowie z Cannabis News Hana Gabrielova

Wszystko dla dobra pacjenta.

Posłowie na trzeciej sesji Izby Deputowanych zatwierdzili poprawkę do ustawy o lekach, która reguluje wspólną dokumentację dotyczącą leków narkotycznych. Kartoteka lekarska pacjenta umożliwi lekarzom, farmaceutom i służbom ratownictwa medycznego uwzględnienie aktualnej historii leków danego pacjenta podczas świadczenia usług zdrowotnych. Doprowadzi to do wyeliminowania niepożądanych interakcji leków, zapewniając w ten sposób wyższy poziom bezpieczeństwa pacjentów. Nowelizacja ustawy o farmaceutykach przewiduje również finansowanie leczenia marihuaną medyczną z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w wysokości 90 procent. Rozporządzenie trafi teraz do Senatu.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Medyczna marihuana bardziej dostępna.

Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, aby wspólny rejestr leków pacjenta został uruchomiony jak najszybciej po zatwierdzeniu przez Parlament. Biorąc pod uwagę obecny stan rzeczy i trwający proces legislacyjny, nowelizacja powinna wejść w życie na początku roku 2020.

Zatwierdzona przez Izbę nowelizacja ustawy o farmaceutykach przynosi wspomnianą refundację marihuany medycznej z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. „Zdajemy sobie sprawę, że obecna cena jest zbyt wysoka dla pacjentów, którzy nie przyjmują już standardowej formy leczenia a marihuana, jest ostatnią opcją łagodzenia objawów. Dzięki naszej propozycji kwota ponoszona przez pacjenta będzie porównywalna z kwotą leczenia chorób przewlekłych.” – powiedział minister zdrowia Adam Vojtech, dodając, że jest bardzo szczęśliwy, że marihuana będzie bardziej przystępna.

Przypomnijmy, że Czesi płacą aktualnie za gram Red No.2 od Spektrum Cannabis ok 25zł, gdzie Polskiego pacjenta kosztuje on blisko 70 zł.

źródło: mzcr.cz

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja