Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Uwaga Wałbrzych – będą łapanki! Komendant Miejskiej Policji w Wałbrzychu wydał rozkaz: Codziennie należy złapać przynajmniej jedną osobę z narkotykami. W przypadku braku zatrzymania należy napisać notatkę z wyjaśnieniami gdzie popełniono błąd. Jest to kolejny przykład obnażający ułomność Polskiej polityki narkotykowej.

Chociaż brzmi to jak żart, żartem nie jest. Od 8 maja 2018 roku każda jednostka policji podległa wałbrzyskiej komendzie ma złapać przynajmniej jedną osobę posiadającą narkotyki lub złożyć oficjalne wyjaśnienia dlaczego się to nie udało. Szefostwo nie rozumie zamieszania wokół tego rozkazu, który ich zdaniem jest zupełnie normalny.

– Nie rozumiem zamieszania wokół tego telegramu. Zostało wydane polecenie służbowe. Zgodne z prawem policjanci mają obowiązek to polecenie służbowe wykonać, a nie płakać i skarżyć się mediom. Jeśli chcemy mieć profesjonalną i skuteczną służbę, to na takie zachowanie nie ma miejsca. Każdy przełożony ma prawo rozliczania pracy swoich podwładnych i ten telegram temu właśnie służy – tłumaczy Magdalena Korościk z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Policjanci są jednak innego zdania, twierdząc, że to sposób na podbicie statystyk. Na ten temat wypowiedział się Piotr Malon, szef policyjnych związków zawodowych na Dolnym Śląsku.
– Komendantowi chyba zabrakło wyobraźni. Przecież było pewne, że będzie z tego kwas. Policjanci się buntują, bo zdaniem wielu to ręczne sterowanie. Żeby mieć święty spokój, każdy skupi się przede wszystkim na tym, by w ciągu doby mieć jakieś przestępstwo narkotykowe na stanie. Pisanie raportów i tłumaczenie nie jest miłe. Tylko pytanie: czy o to chodzi? Proszę przejrzeć biuletyny. Jeśli łapiemy, to nie dużych dilerów, a jakieś płotki lub młodzież, która ma przy sobie skręta. Ale dla statystyki sztuka jest sztuka i liczy się tak samo… Statystyka zżera tę formację.

Policja dla ludzi czy dla statystyk?

Według Piotra Malona Policja powinna być dla ludzi a nie po to żeby wiecznie walczyć o poprawę wyników.

To nie fabryka uszczelek. Tutaj nie jest głównym celem wykonanie dobowej czy kwartalnej normy – mówi Malon. – Dla policji głównym celem powinno być wyłącznie utrzymanie odpowiedniego poziomu poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli. Tego nie zapewnią cyfry w tabelce, a jedynie widoczna i skuteczna służba na ulicy. Walka o statystyczne zadowolenie rządzących nie pomaga w niczym tylko pogrąża policję

Oto treść telegramu od Komendanta Miejskiego Policji Wałbrzychu.:

„W nawiązaniu do wcześniejszej rozmowy telefonicznej polecam odpowiednio zadaniować służby prewencji i służby kryminalne pod kątem ujawniania środków odurzających i psychotropowych. W przypadku nie ujawnienia narkotyków za daną dobę polecam sporządzić notatkę służbową, w której należy wskazać sposób zadaniowania i rozliczenia ze służby funkcjonariuszy, podjęte czynności zmierzające do zrealizowania polecenia”.

Nabijanie statystyk kierowane próbą zadowolenia rządzących było i jest problemem w policji od dawna – Jak brakowało wykrytych rozbojów, to się szło pod szkołę łapać nieletnich zabierających kolegom czy koleżankom kanapki. Takie coś kwalifikowało się jak rozbój i już był wynik – wspomina wrocławski policjant na emeryturze. – Przed wielu laty policjant jednego z wrocławskich komisariatów pokazywał mi tabelkę statystyczną. Było tam rozpisane na kwartał do przodu ile mandatów za jakie wykroczenie mają wystawić funkcjonariusze poszczególnych wydziałów. Tłumaczył przy tym, dlaczego to takie ważne, żeby ilość mandatów była dokładnie taka, jak wyznaczona. Chodziło o to, by nie pokazać gwałtownego wzrostu liczby wykroczeń. Bo wtedy może paść zarzut, że policja gorzej pracuje i społeczeństwo popełnia więcej wykroczeń.

Najbardziej ucierpią na tym konsumenci, głównie konsumenci marihuany. Każdy joint, każdy topek będzie kolejnym punktem w statystykach. Dopóki prawo narkotykowe nie zostanie znormalizowane, dopóty organy ścigania i władza wykonawcza będą w obrębie tego ułomnego prawa działać. Nawet jeżeli mentalność społeczeństwa, w tym policjantów, jako ludzi powoli się zmienia, system wywierając nacisk na funkcjonariuszy, nie pozwoli im dobrze, sprawnie i “po ludzku” wykonywać swojej pracy.

Źródło: ”gazetawroclawska.pl”

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja