Sativa vs. Indica

0
różnice indica sativa
Indica czy sativa? nie wiesz co wybrać? przeczytaj...
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Każdy, kto szuka informacji o konopiach prędzej czy później natknie się na enigmatyczne oznaczenia sativa, indica czy hybrid. Początkującym palaczom, ale i nierzadko zaprawionym w boju weteranom, kategorie te nie mówią zbyt wiele. Do teraz – oto przed wami krótki przewodnik po gatunkach konopi.

Wspomniane terminy nie pojawiły się wczoraj. Wczesne wzmianki o Cannabis indica i Cannabis sativa pojawiły się już w XVIII wieku, kiedy to po raz pierwszy zauważono różnicę w wyglądzie i żywicy roślin. Kategoria „hybryda” pojawiła się poźniej, dopiero, gdy hodowcy zajęli się krzyżowaniem roślin z różnych szerokości geograficznych. Uważa się, że gatunek indica pochodzi z regionu Hindu Kush w okolicach Afganistanu, stąd zauważalna gruba powłoka – to swoiste „upierzenie” rośliny, która dostosowała się do surowych warunków klimatycznych. Gatunek sativa najlepiej rozwija się w klimacie umiarkowanym bliżej równika, gdzie pogoda jest bardziej zmienna.

Dziś jednak bardziej niż kiedyś przywiązujemy wagę do podziału na indica i sativa. Do wyróżniających je cech należą wygląd, działanie, okres kwitnienia, wielkość plonów, pochodzenie geograficzne czy nawet smak i aromat. Podział zadomowił się w naszych umysłach tak bardzo, że wiele osób kieruje się wyłącznie tą klasyfikacją decydując się na zakup zioła.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Badając wpływ gatunków konopi generalnie uważa się, że odmiany gatunku indica mają relaksujące i uspokajające działanie, podczas gdy odmiany sativy dodadzą nam energii sił witalnych. Ze względu na to, gatunki indica poleca się przy leczeniu objawów bezsenności czy bólów, podczas gdy po sativę sięgniemy przy objawach depresji i zmęczenia. Hybrydy na ogół charakteryzują się zbalansowanym działaniem tych dwóch, oferując nam po trochu z każdego gatunku.

różnice pomiędzy indica i sativa

Działanie konopi zależy w przeważającej mierze od dwóch głównych składników – kannabionoidów, odpowiedzialnych za medyczne właściwości konopi oraz terpenów, kojarzonych z olejkami aromatycznymi modulującymi efekty działania kannabionoidów. W ten sposób, każda odmiana jest sumą mniejszych charakterystyk, które przekazywane genetycznie powielają się w następnych osobnikach – stąd podobieństwa w działaniu odmian. Jest i miejsce na zmiany – to, w jakich warunkach uprawia się roślinę wpływa na zawartość kannabionoidów i terpenów, a każda różnica w stężeniu tych składników może spowodować pojawienie się nowych, innych doznań w sferze fizycznej.

Podsumowując, co możemy stwierdzić na pewno: Kategorie indica, sativa, hybrid są przydatne, a nasza o nich wiedza będzie zmieniać się wraz z rozwojem badań nad gatunkami konopi.

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja