Świat zalegalizuje marihuanę w 2016?

0
raport unodc marihuana 2014
Czy w 2016 zakończy się światowa woja z narkotykami?
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Jak przejąć kontrolę nad narkotykami? Taki tytuł nosi raport Światowej Komisji ds. Narkotyków, powołanej do życia w 2011r., ogłoszony w tym roku w Nowym Jorku.

Zawiera on główne założenia reformy zmieniającej podejście do spraw narkotyków i narkomanii, zaś jego autorzy oczekują uchwalenia tego pomysłu na szczycie ONZ w 2016r. A oto ich główne postulaty:

  • Rezygnacja z kar za posiadanie, używanie niewielkich ilości narkotyków i handlowanie nimi
  • Inne niż więzienie sankcje dla drobnych wytwórców i handlarzy
  • Systematyczne, ale nieprzymusowe leczenie osób uzależnionych
  • Regulację prawną cyklu wytwórczego od upraw po sprzedaż

Autorzy Raportu uzasadniają zawarte w nim postulaty faktem, że trwające przez przeszło 50 lat zakazy i represje związane z walką z narkomania i narkobiznesem nie przyniosły oczekiwanych skutków. Mimo zaangażowania ogromnych środków do ich zwalczania (100 mld dolarów rocznie) nie maleje ani popyt ani podaż, natomiast rosną w siłę kartele i ganki związane z narkobiznesem, które obracają majątkiem wartym 350 mld dolarów rocznie. Walka ze zjawiskiem narkomanii za pomocą nakazów i zakazów wiąże się także ze śmiercią kilkudziesięciu tysięcy osób rocznie i cierpieniem niewinnych ofiar przemocy kryminalnej oraz uzależnień.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Swoistym poligonem doświadczalnym miałby być Urugwaj, gdzie cały rynek marihuany został zalegalizowany i poddany kontroli państwa.

Źródło: Maciej Stasiński, wyborcza.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja