THC: 6 zaskakujących faktów

1
fakty na temat THC
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

THC, czyli tetrahydrokannabinol to główna substancja psychoaktywna konopi. Ale właściwości odpowiedzialne za „haj” to nie wszystko, THC przypisuje się też cały szereg korzyści dla zdrowia – ma uśmierzać ból, niwelować nudności i pomagać w leczeniu depresji. A to dopiero początek listy.

Oto 6 zaskakujących faktów o THC, o których wciąż niewiele się mówi:

aktywne składniki konopi

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
  1. THC to tylko jeden z 60 aktywnych składników roślin konopi

THC należy do specyficznej grupy związków zwanych kannabinoidami, których w konopiach jest ponad 60. Do tej grupy należą THC i CBD, których największą koncentrację znajdziemy w marihuanie, ale również mniej znane – CBN, THCV, CBG, CBC, CBL i wiele innych…

lek zawierający THC

  1. THC to składnik leków dostępnych w aptekach

Mimo, że THC jest wciąż nielegalną substancją, jego syntetyczne odpowiedniki od wieków dostępne są w formie leków dostępnych na receptę. Pierwszy z nich, Marinol, powstał w USA z dofinansowaniem National Cancer Institute i stosuje się go w leczeniu nudności i wymiotów przy chemioterapii. Od tego czasu powstały też inne leki na bazie syntetycznego THC, m.in. Cesamet czy Sativex.

anandamid a THC

  1. W ciele człowieka istnieją związki chemiczne pokroju THC

Od momentu odkrycia THC naukowcy głowili się poszukując podobnych substancji naturalnie obecnych w ciele człowieka, które pomogłyby zrozumieć nam działanie tego kannabinoidu. Tak odkryto molekułę o nazwie anandamid – jeden z psychoaktywnych kannabinoidów naturalnie występujących w organizmach żywych, który ma wpływ na nasz nastrój, sen, pamięć czy apetyt.

Podoba ci się? Polub nas

Tak jak opioidy (morfina, heroina) działają imitując swoje naturalne odpowiedniki (endorfiny), tak substancje aktywne marihuany imitują naturalnie występujące endokannabinoidy.

THC a mózg

  1. THC może chronić komórki mózgowe i stymulować ich rozwój

Wbrew popularnej opinii dowiedziono, że THC ma pozytywny wpływ na komórki mózgowe. Podczas gdy większość miękkich narkotyków jest neurotoksyczna, okazuje się, że THC ma zupełnie odwrotne działanie – chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniami spowodowanymi stanem zapalnym czy stresem oksydacyjnym. Mało tego, w 2005 r odkryto, że THC może stymulować neurogenezę, czyli proces powstawania nowych komórek mózgowych.

THC THCA

  1. Działanie THC to nie zawsze psychoaktywny „haj”

Uważa się, że to właśnie THC odpowiada za euforyczne odczucia po paleniu marihuany. Co ciekawe, sam THC nie musi powodować takiego efektu. A to dlatego, że w większości roślin konopi jest obecny jako jego prekursor, THCA, który nie ma właściwości psychoaktywnych, dopóki się go nie podgrzeje. To dlatego właśnie dla przyjemności raczej nie spożywa się surowej marihuany, podczas gdy korzystający z marihuany medycznej robią to często, gdyż THCA posiada wiele dobroczynnych właściwości.

odkrywca THC

  1. THC odkryto już w 1964 a naukowiec zdobył próbki nielegalnie

Pierwszej ekstrakcji THC z rośliny konopi dokonał izraelski naukowiec Dr. Raphael Mechoulam. Jako młody naukowiec przygotowujący doktorat zauważył, że w przeszłości odseparowano aktywne składniki morfiny i kokainy, ale nikt nie próbował zrobić tego samego z marihuaną. Co ciekawe, by przyśpieszyć badania, nie chcąc czekać wieków na oficjalne pozwolenia, młody badacz załatwił marihuanę nielegalnie, od znajomych policjantów. I tak zaczęła się długa i nagrodzona wieloma wyróżnieniami kariera badacza składników konopi.

Zaskoczeni? Mimo, że badania naukowe nad dobroczynnym wpływem THC rozpoczęły się ponad dekadę temu nielegalny status konopi w wielu krajach nadal jest znaczącą przeszkodą w dokładnym, rzeczowym przyjrzeniu się tej tajemniczej roślinie.

Źródło: leafscience.com

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

1 KOMENTARZ

  1. W p. 2 jest błąd: Sativex nie zawiera syntetycznego THC, lecz wyciąg z suszu odpowiednich odmian marihuany.

    W p. 5 cokolwiek dziwne rozumowanie, coś jakby: nie zawsze z twarogu można zrobić pierogi ruskie, bo czasami występuje on pod postacią zsiadłego mleka.

Comments are closed.