#UNGASS2016: Specjalna sesja ONZ poświęcona narkotykom już wkrótce!

0
ONZ debata o narkotykach
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

W dniach 19-21 kwietnia przedstawiciele państw, organizacji i grup interesów spotkają się w Nowym Jorku na UNGASS – specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by rozmawiać jak zakończyć wojnę z narkotykami.

szczyt ONZ

Związane ręce

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Dlaczego zmianę praw dot. narkotyków o wiele ciężej przeforsować niż różne inne ustawy?  Jest tak w dużej mierze z powodu międzynarodowych przepisów, które związują ręce rządom poszczególnych państw i de facto zabraniają im podejmować suwerennych decyzji odnośnie dekryminalizacji. Prawo to opiera się na trzech głównych aktach – Jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961r, Konwencji o substancjach psychotropowych z 1971r i Konwencji o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi z 1988r.

Zgodnie z nimi, państwa członkowskie  w tym USA, Kanada, Meksyk i większość krajów Starego kontynentu) są zobowiązane do traktowania hodowli, produkcji, posiadania, dystrybucji i sprzedaży kilku środków psychoaktywnych jako przestępstwo pod groźbą kary, szczególnie więzienia. Taka polityka jest „międzynarodową normą” i przepisy prawa obowiązujące w poszczególnych krajach muszą być z nią zgodne.

logo kampanii Stop The Harm

Wspólny front

Od kilku lat różne pozarządowe organizacje, takie jak Drug Policy Alliance, International Drug Policy Consortium czy Transform Drug Policy UK organizują spotkania z przedstawicielami władz, by wspólnie wypracować możliwe zmiany w tych ważnych dokumentach. Dzieje się to w ramach kampanii „Stop the Harm”, akcentującej tragiczne skutki tzw. wojny z narkotykami.

Podoba ci się? Polub nas

W kwietniu będą w Nowym Jorku podczas specjalnej sesji zgromadzenia ogólnego ONZ (ang. UNGASS) po to, by przekonywać przedstawicieli wpływowych państw do zmiany obowiązujących przepisów antynarkotykowych, które generują koszty, szkodzą środowisku naturalnemu i nierzadko prowadzą do przemocy i rozlewu krwi. Rodziny i przyjaciele tych pokrzywdzonych w wyniku niedorzecznych przepisów, prohibistycznych regulacji prawnych i działań pod szyldem „wojny z narkotykami” przedstawią swoje historie i swoje racje przedstawicielom organizacji rządowych.

ONZ UNGASS 2016

#UNGASS2016 – dołącz!

Zapowiada się, że tegoroczny UNGASS to wielkie i ważne wydarzenie, skupiające ludzi z całego świata, w tym światowych przywódców i zwykłych ludzi, których w taki czy inny sposób dotknęła nieudana wojna z narkotykami.

Jeśli szczęśliwie będziesz w NJ w kwietniu, możesz dołączyć do całej serii eventów w geście poparcia dla zmian w polityce antynarkotykowej Narodów Zjednoczonych. Jeśli nie, bądź na bieżąco z kampanią i zademonstruj swoje poparcie dla zmian używając #UNGASS2016,  #StopTheHarm lub  #NoMoreDrugWar by zasilić szeregi ludzi próbujących zwalczyć problem u samego źródła.

Źródło: James Carli, The Huffington Post

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja