USA: Odblokowanie badań nad medycznym zastosowaniem marihuany

0
W USA latwiej o próbki marihuany
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

To ruch długo oczekiwany przez zwolenników reformy prawa dot. konopi. W Białym Domu zapadła decyzja o usunięciu głównej przeszkody na drodze do szczegółowych badań nad leczniczymi właściwościami marihuany.

Próbki konopi

 

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

 

 

 

 

 

 

Do tej pory każdy, kto chciał zaopatrzyć się w marihuanę do badań, musiał zwrócić się do specjalnej komórki narodowej służby zdrowia o pozwolenie. Ale już niedługo, bo teraz o próbki będzie można zgłaszać się bezpośrednio do Amerykańskiego Krajowego Instytutu ds. Nadużywania Środków Odurzających (NIDA).

To wyraźny znak, że administracja Baracka Obamy gotowa jest odejść od wojny z marihuaną na rzecz zasadnych i niezbędnych badań nad jej zastosowaniem w medycynie. To ogromny krok, ale w kwestii regulacji prawnych pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, m.in. odebranie NIDA monopolu na uprawę marihuany do celów naukowych i pozwolenie prywatnym przedsiębiorcom na hodowlę konopi.

Podoba ci się? Polub nas

Obowiązek aplikacji do Ministerstwa Zdrowia i Usług Społecznych o pozwolenie na badania nad właściwościami marihuany wprowadziła administracja Billa Clintona z nadzieją, że proces ten będzie pod ścisłym nadzorem odpowiednich służb. Niestety, konieczność sprawdzenia każdej pojedynczej aplikacji bardzo spowalniała proces a skomplikowana i mozolna biurokracja odstraszała potencjalnych badaczy. Paradoksalnie, łatwiej było przebadać kokainę czy heroinę niż konopie!

Warto zauważyć, że marihuana jest jedyną substancją Grupy 1, której nie wolno hodować w prywatnych laboratoriach nawet do celów naukowych. Mimo, że inne substancje z tej grupy produkowane są w kilku punktach na terenie całego kraju, marihuanę uprawiać może tylko jedno laboratorium przy Uniwersytecie w Mississippi. Dosłownie każdy naukowiec, który chce zbadać właściwości marihuany musi zgłosić się właśnie tam.

Badania nad marihuaną

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie 23 amerykańskie stany zalegalizowały marihuanę do celów medycznych. Dodatkowo, 16 umożliwiło dostęp do olejków z CBD. W 4 stanach – Alasce, Kolorado, Oregon i Waszyngtonie, marihuana jest równie legalna jak alkohol. W 2016 r. mieszkańcy Kalifornii, Maine, Massachusetts i Nevady zdecydują, czy chcą legalizacji zioła. Większość polityków (zarówno Republikanów jak i Demokratów) opowiada się za tym, żeby decyzja o legalizacji należała do władz poszczególnych stanów.

Źródło: Tony Newman, Bill Piper, drugpolicy.org

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja