Najnowsze badania przeprowadzone przez Centrum Medycyny Konopnej wskazują na to, że 76 proc. Polaków uważa, że medyczna marihuana jest pewnym, sprawdzonym i skutecznym środkiem medycznym. Większość rodaków wierzy w lecznicze działanie konopi indyjskich i w razie potrzeby sami poddaliby się terapii medyczną marihuaną.
Badania przeprowadzone przez Centrum Medycyny Konopnej dotyczyły wiedzy oraz nastawienia Polaków do leczenia medyczną marihuaną. Jak się okazało ponad 3/4 rodaków potwierdziło, że marihuana medyczna jest lekiem o potwierdzonej skuteczności.
Z badań wynika również, że 61 proc. Polaków zadeklarowało chęć skorzystania z terapii konopiami indyjskimi, jeśli zarekomendowałby ją lekarz.
– Choć medyczna marihuana w naszym kraju jest legalna od kilku lat i kojarzy się osobom, które wzięły udział w badaniu ze skutecznym lekiem, to jednak Polacy w bardzo małym stopniu mają styczność z tą terapią. 84% badanych stwierdziło, że lekarz nigdy nie zaproponował im lub członkom ich rodziny terapii z użyciem marihuany medycznej. Pozytywem jest to, że ponad 60% respondentów zadeklarowało, że skorzystałoby z takiej terapii w przypadku jej rekomendacji przez lekarza – potwierdza Grzegorz Ciężadło, członek zarządu Centrum Medycyny
Konopnej.
Młodzi i starsi za konopiami
Patrząc bardziej szczegółowo na badania przeprowadzone przez CMK, 73% ankietowych w wieku 19-29 lat oraz 85% w wieku 60+ zgadza się ze stwierdzeniem, że lecznicza marihuana to środek o potwierdzonej skuteczności medycznej. Tylko w Polsce aż 27% populacji, czyli około 10 milionów osób zmaga się z tzw. bólem przewlekłym
– Towarzystwa leczenia bólu na całym świecie rekomendują stosowanie konopi, ze względu na ich udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność w przebiegu terapii bólu przewlekłego. Konopie medyczne są pomocne w zmaganiach z ponad tysiącem problemów zdrowotnych z dziedzin takich jak m.in. reumatologia, onkologia, psychiatria, neurologia, ginekologia, urologia czy dermatologia – zaznacza dr n. med. Magdalena Nita, dyrektor ds. medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Oprócz tego, badania przeprowadzone przez CMK wskazują na to, że zdaniem ankietowanych
działalność dotycząca szeroko pojętej edukacji o możliwościach roślin konopi w Polsce nie są
prowadzone na odpowiednim poziomie. 21% badanych odpowiedziało na to pytanie zdecydowanie nie, a 30% raczej nie.
Źródło: https://centrum-mk.pl