Wciąż prowadzone są badania, statystyki i eksperymenty różnorako związane z legalizacją marihuany. Jednym z tych eksperymentów jest ten przeprowadzony w Denver, mający na celu pokazanie, jaki związek ze statystykami na temat rozwoju przestępczości ma marihuana.
Jak powszechnie wiadomo, od stycznia 2014 roku rekreacyjne zażywanie kwiatów konopi indyjskiej w Kolorado jest legalne. W związku z tym przełomowym krokiem rozpoczęto prowadzenie statystyk związanych z różnymi aspektami zalegalizowania marihuany. Jednym z tych aspektów jest przestępczość, a jak się okazuje- jej zmniejszenie się. Mianowicie, jak dowiodły najnowsze badania w Vancouver, przestępczość nie tylko nie zwiększyła się ale nawet odnotowano jej spadek, wbrew prognozom przeciwników legalizacji, takich jak chociażby szeryf hrabstwa Douglas, David Weaver, który twierdził, iż nowa polityka doprowadzi do większej przestępczości i wzrostu zażywania marihuany przez nieletnich. Pomimo tego, iż oczywistym jest, że legalizacja konopi nie wykorzeni nielegalnego handlu narkotykami, prognozy na przyszłość napawają optymizmem. Jak pokazały statystyki, przestępstwa z użyciem przemocy spadły o 2,4 procent w porównaniu do stycznia i lutego 2013 roku. Równie pozytywnie prezentują się statystyki dotyczące przestępczości w mieście- odnotowano jej zmniejszenie się. W porównaniu do stycznia i lutego 2013 roku, liczba rozbojów oraz kradzieży własności spadły odpowiednio o 6,2 procent i 13 procent. W przypadku włamań i szkód kryminalnych odnotowano mniejszy, ale również, spadek o 0,5 procenta.
Pomimo tego, iż przeciwnicy legalizacji twierdzą, że jest to za krótki przedział czasowy, aby stwierdzić trwały trend w zmniejszającej się przestępczości po zalegalizowaniu konopi, można śmiało stwierdzić, iż prognozy na przyszłość wydają się być satysfakcjonujące.
Źródło: complex.com