EMCDDA wychodzi z założenia, że zażywanie narkotyków i handel nimi, to zjawiska negatywne; zagrażają one zdrowiu i stabilności społeczeństw. Żeby podjąć z nimi skuteczną walkę trzeba najpierw dobrze rozpoznać ich naturę i skalę. W tym celu w 1993r. w Lizbonie powstała agencja EU – European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA).
EMCDDA jest zdecentralizowana. Każde z 28 państw UE oraz Norwegia i Turcja posiada swoją własną, krajową agencję (punkty kontaktowe), tworząc sieć Reitox. Wszystkie one prowadzą badania w oparciu o takie same metody i tworzą co roku swój własny raport, który przesyłają do Centrum EMCDDA w Lizbonie. Tam dane te są analizowane, a wnioski przekazywane decydentom UE.
Jako, że problem narkomanii i narkotyków na charakter ogólnoświatowy, EMCDDA współpracuje również z partnerami spoza UE, a także z innymi organizacjami z UE o podobnym charakterze.
EMCDDA sama nie proponuje własnych rozwiązań politycznych, ale ma niewątpliwy wpływ na te rozwiązania.
Do najważniejszych zadań EMCDDA należy:
- zbieranie i analizowanie danych
- opracowywanie wiarygodnych metod porównawczych
- publikowanie i upowszechnianie danych
- współpraca międzynarodowa
- informowanie o nowych zjawiskach i trendach
Biorąc pod uwagę fakt, że prawie co trzeci młody Europejczyk próbował kiedyś narkotyków oraz że co godzinę z powodu przedawkowania umiera co najmniej jeden Europejczyk, działalność EMCDDA wydaje się być niezbędna.
Źródło: www.kbpn.gov.pl