Coraz więcej przypadków przedawkowania marihuany wśród zwierząt…

0
Psy, koty, konie, papugi a nawet iguany trafiają do weterynarza z powodu przedawkowania konopi indyjskich. Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród weterynarzy z tych z Kanady i USA, gdzie marihuana jest zalegalizowana.
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Psy, koty, konie, papugi, a nawet iguany trafiają do lecznic weterynaryjnych z powodu przedawkowania konopi indyjskich. Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród weterynarzy z Kanady i USA, gdzie marihuana jest zalegalizowana.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „PLOS One”.  Badania przeprowadzono w 2021 r. wśród 200 weterynarzy, w tych stanach USA, gdzie marihuana jest legalna oraz w Kanadzie, gdzie konopie indyjskie są zalegalizowane od 2018 r.

Okazuje się, że zatrucie konopiami indyjskimi wzrasta wśród zwierząt. Niektóre z nich w wyniku przedawkowania marihuany umierają.

Ankietowani weterynarze zgłosili w sumie 283 przypadki zatrucia marihuaną. Zdecydowana większość dotyczyła psów, ale oprócz nich wymieniono 51 kotów, dwie iguany, dwie fretki, papugę i konia. Do zatruć dochodziło zwykle w wyniku zjedzenia produktów spożywczych zawierających marihuanę, samego suszu, a także niedopałków.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Zazwyczaj przedawkowanie konopi było wynikiem przypadku, ale nie można również wykluczyć podawania marihuany zwierzętom w celach medycznych.

Marihuana niebezpieczna dla zwierząt?

Dana Varble, dyrektorka Stowarzyszenia Weterynarzy Ameryki Północnej (niezwiązana z badaniem), zwróciła natomiast uwagę na fakt, że zwierzęta domowe są mniejsze od człowieka i mają inny metabolizm, obecne w marihuanie substancje mogą więc na nie znacznie mocniej oddziaływać.

Należy także pamiętać, że zwierzę raczej nie poprzestanie na jednej porcji, tylko zje wszystko, co znajdzie i uzna za smaczne. Poza tym dla psa czy kota, który nie wie, co się z nim dzieje i dlaczego, odurzenie oznacza dodatkowo dezorientację, stres i niepokój.

Warto tu dodać, że wspomniane produkty spożywcze z konopiami często zawierają toksyczne dla zwierząt składniki takie jak czekolada, rodzynki, cytrusy czy słodki ksylitol. Najczęstsze objawy przedawkowania, obserwowanych głównie u psów to dezorientacja, senność, dziwne lub niekontrolowane ruchy, spowolnienie pracy serca, nietrzymanie moczu, nadwrażliwość na światło, dźwięk, dotyk i inne bodźce.

Źródło: https://tvn24.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja