Czy można być uczulonym na marihuanę?

0
uczulenie na marihuanę
Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

Niestety, chociaż rzadka, alergia na marihuanę może wystąpić u wszystkich – zarówno palących jak i niepalących. A obowiązujące prawo tylko komplikuje proces diagnozy i leczenia.

Kathryn Wick, mieszkanka Teksasu i detektyw badająca przestępstwa z udziałem dzieci należy do niewielkiego grona osób z alergią na marihuanę. Przekonała się o tym dwukrotnie, gdy podczas interwencji w domach prywatnych pokryła się wysypką i niemal straciła oddech w kontakcie z powietrzem wewnątrz budynku. Diagnoza była zaskakująca – alergia na marihuanę.

„Mówią, że pomaga w leczeniu jaskry oraz wspomaga leczenie raka – A co ze mną? – myślałam nie dowierzając.”

Nie wiadomo ile dokładnie osób jest uczulonych na marihuanę, ale wiemy, że objawy alergii mogą wystąpić, gdy ją spożywamy lub przy samym kontakcie z powietrzem wypełnionym dymem. Dla naukowców nie jest to jednak wielką niespodzianką. Nie od dziś wiadomo, że rośliny pylące są częstym źródłem alergii.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Konopie rośliny pylące

Dr Silvers, alergolog z Kolorado przyznaje, że w ciągu ostatniego roku spotkał się z 2 przypadkami alergii na marihuanę – i co ciekawe, były to jedyne dwa przypadki w całej jego 30-letniej karierze! Przewiduje się jednak, że wraz z wzrostem dostępności marihuany takich przypadków będzie więcej.

Nie wiadomo dokładnie, co jest alergenem w konopiach – pyłek, THC czy inny składnik. Zapewne każdy organizm reaguje na inne składniki czy ich kombinacje.

Test skórny na alergię

To, że marihuana w wielu stanach jest wciąż nielegalna, komplikuje badania nad identyfikacją alergii oraz wynalezieniem odpowiedniego leku. Testy skórne, które najczęściej przeprowadza się na etapie diagnozy uczulenia, nie zawsze są możliwe do przeprowadzenia – tam, gdzie marihuana jest nielegalna praktycznie nie mamy na to szans. Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami odmówiła lekarzom Kathryn małej próbki marihuany do przeprowadzenia testów, nawet gdyby ta miała zostać później zniszczona.

Podoba ci się? Polub nas

A co jeśli już zdiagnozowano uczulenie na marihuanę? Rozwiązanie wydaje się proste – unikać jej. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co jeśli ktoś nabawił się alergii pracując przy legalnych uprawach marihuany? Takie uczulenie może oznaczać jedno – utrata pracy.

Niestety, jeden z najbardziej popularnych sposobów leczenia alergii – desensytyzacja, czyli długotrwałe wystawienie na działanie alergenu po to, by „przyzwyczaić” organizm – nie wchodzi w rachubę, ponieważ konopie nie są legalnie dostępne. Dodatkowo, ubezpieczenie społeczne nie pokrywa kosztów leczenia alergii na marihuanę, co wiąże się z ogromnymi wydatkami dla pacjentów.

Zadymiony klub

Dla ludzi podobnych Kathryn, leczenie sprowadza się więc do życia w szklanym kloszu. Podróżując zawsze ma przy sobie strzykawkę ze sterydami, przestała wychodzić do klubów. Nawet nie myśli o odwiedzinach w Kolorado, choć bardzo chciałaby tam pojechać. „Mam tylko nadzieję, że moje dzieci nie odziedziczą tej alergii. A jeśli tak, to do tego czasu znajdzie się już jakieś lekarstwo”, mówi z nadzieją Kathryn.

Źródło: Anna Medaris Miller, U.S. News

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja