Darmowe jointy za szczepienie przeciwko COVID-19 zachęcą do szczepień niezdecydowanych?

0
Mayra Flores podczas szczepienia przeciwko COVID-19 / fot. THOMAS HAWTHORNE/THE REPUBLIC
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Darmowe jointy, cannabisowe żelki, piwo, wino, drinki – to ciekawsze pomysły na “nagrody” w zamian za szczepienie przeciwko COVID-19. Kolejne stany w USA i poszczególne instytucje prześcigają się w pomysłach, jak zachęcić mieszkańców do przyjęcia szczepionki.

W Polsce za chwilę ruszyć ma loteria szczepionkowa, w której zaszczepione osoby będą mogły wygrać pieniądze, samochody czy drobniejsze nagrody rzeczowe. Podobne akcje prowadzone są w wielu krajach, gdzie szczepienie przeciwko COVID-19 jest dobrowolne. Jednak są miejsca na świecie, gdzie za przyjęcie dawki szczepionki można dostać coś ciekawszego.

Arizona: Joint za szczepienie przeciwko COVID-19

Jedna z przychodni w Arizonie, Mint Cannabis Dispensary, zaprasza wszystkie niezaszczepione osoby do odwiedzenia małego magazynu na tyłach placówki. Zanim w zeszłym roku w Arizonie zalegalizowano marihuanę rekreacyjną, wydawano tu pacjentom karty uprawniające do zakupu medycznej marihuany. 

Dzisiaj w zielonym pokoju odbywają się szczepienia przeciwko COVID-19. Pacjentów skłonić do udziału w nich ma akcja “Snax for Vaxx”, w ramach której każdy, kto ukończył 21. rok życia, może po dawce szczepienia otrzymać darmowego jointa i cannabisowe żelki. 

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

W marcu w Mint Cannabis Dispensary prowadzili nieco inną akcję – każdy, kto mógł pochwalić się przyjęciem przynajmniej jednej dawki szczepionki, był zapraszany na darmowy posiłek. Jak mówi Rauli Molina, dyrektor placówki, wiele osób pytało wtedy, gdzie mogą się zaszczepić. 

Tak powstał pomysł, by do nieużywanego magazynu sprowadzić medyków z Commerce Medical Group, którzy będą na miejscu podawać szczepionki zainteresowanym. Na dodatek, szczepienie jest darmowe, co nie jest w USA standardem. Na efekty nie trzeba było długo czekać. – Skorzystałam z okazji – mówi 38-letnia Myra Flores, która pracuje w gabinecie dentystycznym. Kobieta przyznała, że skusiły ją darmowe gadżety z marihuaną. 

Christopher Sims, jeden z pielęgniarzy podających zastrzyki w Mint Cannabis Dispensary / fot. THOMAS HAWTHORNE/THE REPUBLIC

Mayra Flores jest stałą klientką przychodni i właśnie z myślą o takich pacjentach powstała ta akcja. – Wielu z nich przychodzi po lekarstwa, więc pomyśleliśmy, że możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Możemy pomóc niektórym z naszych pacjentów, miejmy nadzieję, tym, którzy najbardziej tego potrzebują – tłumaczy Raul Molina. – Wśród naszych klientów jest dużo starszych osób. Myślę, że wielu z nich chętnie skorzysta z naszej oferty – dodaje. 

Według Commerce Medical Group w pierwszych dniach szczepienia w placówce przeważały osoby, który przyjmowały pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Waszyngton: “Joints for Jabs” – akcja stanowa

Nie pojedyncza firma czy organizacja, ale władze stanu Waszyngton zdecydowały o nagradzaniu pre-rollem z marihuaną mieszkańców, którzy otrzymają szczepionkę przeciwko CODIV-19. Akcja ma potrwać do 12 lipca. Aby wziąć w niej udział, trzeba mieć ukończone 21 lat. 

To nie pierwszy ciekawy pomysł na zachęcenie ludzi do szczepień w Waszyngtonie. Wcześniej działająca w tym stanie rada ds. alkoholu i konopi przyznawała za szczepienie prawo do darmowego piwa, lampki wina lub drinka. 

Do tej pory 58 procent mieszkańców stanu Waszyngton dostało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest tam 49 procent osób. 

Jak na rozdawanie marihuany reagują Amerykanie?

Zatrzymano mnie przez jedną z naszych placówek. Zostałem wyzwany od komunistów, zarzucono mi, że zmuszam ludzi do szczepień – wspomina Raul Molina. – Nikogo do niczego nie zmuszamy. Oferujemy szczepionki tym, którzy chcą je otrzymać, a być może wcześniej nie wiedzieli, jak i gdzie mogą to zrobić. Ostatecznie wierzę, że robimy coś dobrego – dodaje.

Takie jointy mogą dostać za szczepienie przeciwko COVID-19 mieszkańcy niektórych stanów w USA / fot. Ted S. Warren/Associated Press

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez NORML (National Organization for the Reform of Marijuana Laws), 7 na 10 pytanych Amerykanów nie ma zastrzeżeń do oferowania prezentów z marihuaną, jeśli mają się one przyczynić do zwiększenia liczby zaszczepionych osób.

Nie tak dawno mieszkańcy Arizony, u których znaleziono marihuanę, byli karani. Teraz konopie są wykorzystywane jako nagroda za podjęcie rozsądnej decyzji w zakresie zdrowia publicznego – napisała w oświadczeniu Violet Cavendish z The Marijuana Policy Project.

Źródło: https://www.fox10phoenix.com/, https://www.nytimes.com/, https://eu.azcentral.com/

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja