Dlaczego marihuana jest fioletowa?

1
fioletowe odmiany marihuany
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Serwis Leafly ma w swojej bazie aż 779 unikalnych odmian marihuany. To oczywiście nie wszystkie szczepy – praktycznie codziennie hodowcy tworzą nowe rośliny, łącząc ze sobą istniejące i wyciągając z nich najlepsze cechy. Wśród tej olbrzymiej ilości dostępnych dla każdego hodowcy rodzajów tej pięknej rośliny, szczególnie wspaniale prezentują się gatunki, które wyróżniają się swoją purpurowo-fioletową barwą. Dlaczego marihuana jest fioletowa?

Każdy nieco bardziej zaawansowany znawca tematów konopnych kojarzy takie legendarne odmiany, jak BlueBerry, Cypress Hill, czy Purple Kush. Co sprawia, że ta roślina ma taki nietypową barwę?

blueberry-kush

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Fioletowe odmiany konopi rosną zarówno w Afganistanie, jak i np. na terenie Kolumbii. To co je charakteryzuje to duża wytrzymałość na niskie temperatury, dlatego roślina ta ceniona jest przez ogrodników mieszkających w chłodnym klimacie.

Skupmy się jednak na jej fioletowym kolorze. Za ten odpowiadają tzw. antocyjany. To zaliczająca się do grupy przeszło 400, rozpuszczalnych w wodzie cząsteczek pigmentu, które z racji na swoją strukturę zaliczają się do flawonoidów. Te, z kolei pełnią funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów oraz fungicydów, chroniących roślinę przed atakiem ze strony owadów i grzybów.

fioletowa_odmiana

Flawonoidy najczęściej mają kolor żółty, na co zresztą wskazuje ich nazwa – flavous to w języku łacińskim „żółty”, jednak w przypadku antocyjanów ich barwa zależy od poziomu pH rośliny. I tak też w warunkach kwaśnych związki te są bardziej bardziej czerwone, w neutralnych – fioletowe, a w zasadowych – niebieskie. „Kolorowa” konopia nie zawsze musi zaprezentować swoją szlachetną barwę – dużo zależy od warunków w jakich rośnie oraz od temperatury otoczenia. Z reguły chlorofil dominuje nad innymi kolorami, jednak w ostatniej fazie życia rośliny, związek ten ma tendencję do rozpadu, a co za tym idzie – odsłaniania ukrytego antocyjanowego „potencjału”.

Ciekawostka

Najpopularniejszymi fioletowymi odmianami są Dutch Passion – Bluebeery, Female Seeds – Purple Maroc, Mandala Seeds – Purple Paro Valley, Dinafem – Blie Widow, White Label Seed Company – Purple Haze

Źródło: rebelianci.org

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

1 KOMENTARZ

Comments are closed.