Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Historia konopi indyjskich sięga czasów starożytnych. Uprawę konopi jak również wykorzystanie marihuany było powszechne w wielu kulturach poczynając od Azji Środkowej, przez Egipt i Starożytną Grecję. Jak wówczas wykorzystywano i posługiwano się tą rośliną, jak również jakie kontrowersje wywoływała w XX wieku?

Starożytna historia marihuany i jej wykorzystanie w medycynie

Cannabis sativa, konopie indyjskie, jak również konopie włókniste, czy też konopie siewne miały zastosowanie już w starożytnym Egipcie. Już wówczas można mówić o stosowaniu medycznej marihuany m.in.: na bóle głowy, rany, stany zapalne i jako środek usypiający.

Również haszysz miał swoje zastosowanie w starożytności. Nie był on bynajmniej wtedy używką do celów rekreacyjnych czy też środkiem wykorzystywanym w celach medycznych, a kadzidłem równie cenionym jak kadzidło z mirry.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Wracając jednak do tematu konopi indyjskich, to również w Indiach stosowano ją jako lek, a jej właściwości psychoaktywne wykorzystywano w rytuałach religijnych. Z kolei w Starożytnej Grecji z włókien konopnych produkowano liny. Surowiec z konopi siewnych był też wykorzystywany do produkcji ubrań.

Jak marihuana stała się kontrowersyjnym tematem w XX wieku?

Temat konopi indyjskich stał się wyjątkowo kontrowersyjny w pierwszych dekadach ubiegłego wieku. Szczególnie w USA napędzana była histeria związana z konopiami indyjskimi, które jeszcze w pierwszych dekadach XX wieku były tam legalne.

W latach 30 jednak, główny nurt siania paniki napędzanej rasizmem przez FBI i media przyczynił się do delegalizacji marihuany. Ówczesne doniesienia oparte były na wyssanych z palca historiach dotyczących czarnoskórych i Latynosów, którzy pod wpływem marihuany gwałcili swoje matki.

A jak wiadomo USA nadaje trendy na cały świat. Również te dotyczące konopi indyjskich szybko przeniosły się do Europy i nie tylko. Kolejne kraje delegalizowały marihuanę.

Marihuana w czasach prohibicji i ruchy na rzecz jej legalizacji

Jeszcze na na początku XX wieku, w Ameryce Północnej dzięki usystematyzowaniu wiedzy na temat prozdrowotnego działania konopi zaczęto tworzyć skuteczne leki na bazie haszyszu, głównie w postaci leczniczych nalewek.

Jednak w 1906 roku Theodore Roosevelt wprowadził federalną ustawę, która regulowała oznaczenia produktów spożywczych oraz leków. Marihuana według nowego przepisu została umieszczona obok alkoholu, nikotyny oraz kokainy.

W efekcie już w 1920 roku konopie zdelegalizowano w 14 stanach USA. Jak na ironię pierwszym z nich byłą Kalifornia. Przyczyniła się do tego też trochę wcześniej tak zwana zielona rewolucja meksykańska.

To właśnie w 1910 roku miał miejsce napływ Meksykanów do USA, którzy konopie indyjskie stosowali zarówno do celów medycznych, jak i rekreacyjnych.

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja