Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Znacie to uczucie, gdy po trawie wasze myśli krążą bardzo swobodnie, łącząc się z sobą w nowy, nieoczekiwany i zabawny sposób? To rezultat ‘hyper-primingu’, czyli szczególnego zjawiska przemieszczania się myśli w naszym umyśle, które wywołane jest właśnie przez konopie. Wynika tak z najnowszych badań naukowych, których rezultaty publikuje magazyn Psychiatry Research.

Proces torowania

Torowanie (ang. priming) to szeroko znane z psychologii zjawisko, gdzie niektóre pojęcia są przyswajane szybciej ze względu na to, że poprzedził je inny, pokrewny. Na przykład po zobaczeniu słowa ‘ptak’ szybciej przyjdą nam na myśl słowa typu ‘skrzydło’ czy ‘latać’, niż np. ‘jabłko’ lub ‘umieć’, ponieważ te pierwsze są po prostu bliżej związane znaczeniowo z ‘ptakiem’. Oczywiście im bliżej powiązane słowa, tym szybciej na nie zareagujemy.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
Podoba ci się? Polub nas

Z ‘hyper-primingiem’ mamy do czynienia, gdy to torowanie zachodzi dla pojęć na pierwszy rzut oka mniej lub nawet zupełnie niezwiązanych. Na przykład słowo ‘ptak’ może prędko nasunąć skojarzenia z samolotem. Według naukowców właśnie to zjawisko rządzi procesem myślowym osoby pod wpływem marihuany. Badania wskazują, że znalezienie powiązań pomiędzy pozornie odległymi pojęciami zajmuje jej mniej czasu. Co ciekawe, dzieje się tak do pewnego stopnia nawet w przypadku, gdy akurat nie jest pod wpływem trawy, ale regularnie pali.

myslenie-na-haju-2

Podobnym torem, co ciekawe, podążają myśli osób chorych na schizofrenię. Badacze próbują teraz odpowiedzieć na pytanie, czy u regularnych palaczy, będących w stanie wiecznego ‘hyper-primingu’, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia psychozy. Na razie jednak zbyt wiele aspektów działania konopi na nasz mózg pozostaje zbyt dużą tajemnicą, by wyciągać tak daleko idące wnioski.

Źródło: vaughanbell, mindhacks.com

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja