Jest nadzieja dla marihuany medycznej w Polsce

0
Marihuana medyczna w Polsce
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

W siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie odbyła się konferencja pod hasłem „Cannabis leczy”. Organizatorami tej konferencji byli Fundacja „Krok po Kroku” Doroty Gudaniec i Polska Sieć Polityki Narkotykowej, zaś partnerem – Program Globalnej Polityki Narkotykowej „Open Society Foundations”.

Piotr PacewiczKonferencję rozpoczęło wystąpienie Piotra Pacewicza, dziennikarza GW i gorącego orędownika dekryminalizacji marihuany i przeciwnika narkofobii. „Organizujemy tę konferencję, bo nie podoba nam się kraj, gdzie o leczeniu ludzi nie rozmawiają naukowcy i lekarze, ale policjanci i prokuratorzy”.

W pierwszym dniu konferencji opowiadali swoje, nieraz dramatyczne, historie ludzie, którzy usiłują leczyć marihuaną siebie lub swoich najbliższych, min. Jakub Gajewski, Dorota Gudaniec, Mateusz Kaczmarczyk.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Drugi dzień był poświęcony wystąpieniom polityków i lekarzy.

Obecny był min. były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, który w 2000r. podpisał restrykcyjną ustawę o zapobieganiu narkomanii, a dziś tego żałuje. Zapytany przez Jakuba Gajewskiego, czy leczyłby swojego ojca, gdyby mógł za to pójść do więzienia, odpowiada: ”Tak, nie bacząc na konsekwencje”. Prezydent Kwaśniewski jest członkiem Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, która postuluje przerwanie twardej polityki narkotykowej: „doprowadziła do jednego – że mamy mnóstwo ludzi, którzy siedzą w więzieniach”.

Prezydent kwaśniewski o marihuanie medycznej

 

Były prezydent obawiał się, że wybory wprowadzą bardzo konserwatywną doktrynę, w której trudno będzie zliberalizować prawo. Wprawdzie Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica) złożył projekt legalizacji stosowania oleju konopnego, ale należy to traktować raczej jako cud indywidualny, a nie zbiorowy, żartował prezydent.

Podoba ci się? Polub nas

Kwaśniewski zwrócił się także do obecnych na konferencji przedstawicieli Komisji Zdrowia z pytaniem, co stoi na przeszkodzie uznanie za zasadne badań przeprowadzonych za granicą, np. w Czechach lub Niemczech? Po co czekać na polskie badania (co ma być powodem blokowania legalizacji MM)?

Lidia GądekPosłanka PO i członkini Komisji Zdrowia Lidia Gądek, przekonywała, że zastanawiają się jak wprowadzić bezpiecznie MM do lecznictwa, a nie, czy ją wprowadzić.

Dr Dorota Rogowska – Szadkowska udowadniała, że marihuana w czystej postaci „jest jedną z najbardziej bezpiecznych substancji terapeutycznych znanych człowiekowi”. Przywołała słowa Donalda Abramsa (onkolog): „Jeśli jest lek, który poprawia apetyt, zmniejsza ból, zmniejsza depresję, nudności, czyni szczęśliwymi ludzi, będących w ostatnim stadium raka, to dlaczego jest to złe?”

Podobnego zdania jest dr Jerzy Jarosz, współzałożyciel hospicjum, na co dzień walczący z bólem swoich pacjentów.

Patryk JakiPatryk Jaki, wnioskujący w sejmie o dopuszczenie oleju konopnego do leczenia, zadał retoryczne pytanie: „Czy polskie państwo powinno stać z boku i patrzeć, kiedy w rzeczywistości może pomóc?”

Można mieć tylko nadzieję, że jest nadzieja dla leczniczej marihuany.

 

Relacja z pierwszego dnia konferencji:

Źródło: wyborcza.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja