Jak zbudowana jest roślina konopi?

0
roslina konopi
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Co zobaczysz, gdy przyjrzysz się pąkowi konopi? Wiele przeróżnych elementów: ognisto pomarańczowe włoski, kryształki przypominające cukier, grudki otulone maleńkimi liśćmi… Czym są te części rośliny i jaką funkcję pełnią? Może nieczęsto macie okazję przyjrzeć się drzewku konopi z bliska, ale przy najbliższej okazji, dzięki naszemu przewodnikowi po anatomii konopi, będziecie wiedzieć wszystko.

Męskie i żeńskie rośliny

Rośliny konopi mogą być męskie, żeńskie, lub obojnacze. To, co tak skrzętnie ukrywamy w portfelu to jednak kwiaty roślin żeńskich. Rośliny żeńskie wytwarzają duże kwiaty wypełnione żywicą, które przycina się zostawiając okrągłe lub spiczaste pączki. Męskie rośliny wytwarzają mniejsze kulki ulokowane niżej, bliżej miejsca, skąd wyrastają liście. Męskie rośliny zapylają żeńskie by zapoczątkować produkcję nasion, chociaż te silnie działające kwiaty, które my spożywamy pochodzą właśnie z tych niezapylonych, pozbawionych nasion roślin żeńskich. To one, zwane sinsemilla, wytwarzają pąki bez nasion, a za to bogate w kannabinoidy.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Istnieją rośliny obojnacze, które są samopylne. Ze względu na to, że zapylają żeńskie kwiaty, a więc „niszczą” dziewicze, beznasienne kwiaty hodowcom, nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jak upewnić się, jakiej płci będzie nasze drzewko? Najłatwiej uprawiać klony lub rośliny z wycinków roślin-matek – wtedy potomstwo będzie mieć identyczny kod genetyczny co rodzic.

Anatomia konopi

z czego składa sie marihuana
Ilustracja przedstawia budowę rośliny konopi

Na roślinę konopi składa się wiele różnych części, które często spotkać można w pospolitych gatunkach roślin. Długa, chuda łodyga i duże, charakterystyczne liście to cechy wyróżniające drzewko konopi.

Pąk wierzchołkowy

Pąk wierzchołkowy to ta część rośliny, z której wyrastają gęste, żeńskie kwiaty. Główny pąk znajduje się przy wierzchołku rośliny, ale wzdłuż łodygi tworzą się również mniejsze skupiska. Ich ilość i rozmiar można zwiększyć stosując różne techniki hodowli, takie jak topping, LST (Low Stress Training – trening o niskim poziomie stresu) czy ScrOG (Screen of Green – ekran zieleni).

Kielich

Wprawne oko pod warstwą liści dostrzeże małe grudki – to właśnie kielichy, które różnią się kształtem, rozmiarem a nawet kolorem. To miejsca będące największym skupiskiem włosków i gruczołów, które wydzielają THC i inne kannabinoidy.

Słupek

Z kielicha wynurzają się maleńkie włoski o zabarwieniu czerwono-pomarańczowym. Te małe kosmyki to słupki, które zbierają pyłek pochodzący z męskich osobników. W przypadku młodych roślin słupki są kolory białego i w miarę starzenia się rośliny ciemnieją, przybierając kolor żółty, pomarańczowy, czerwony i wreszcie brązowy. Słupki pełnią ważną rolę w procesie rozmnażania, ale nie wpływają na siłę działania czy smak zioła.

Włoski

Mimo ich maleńkiego rozmiaru ciężko je przegapić. Tworzą warstwę kryształowej żywicy na pączku konopi. Żywicę tę (która ususzona nosi nazwę kief) wydzielają półprzeźroczyste gruczoły rozsiane na liściach, łodyżce i w kielichu. Włoski powstały jako rodzaj ochrony rośliny przed drapieżnikami i szkodliwym wpływem środowiska. Wydzielają aromatyczne olejki zwane terpenami oraz lecznicze kannabinoidy, takie jak THC czy CBD. To właśnie włoski i żywica stanowią podstawę przy produkcji haszyszu.

Źródło: Bailey Rahn,Leafly

 

 

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja