Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Tylko w zeszłym roku CBŚP przejęło 10 ton substancji psychoaktywnych, których wartość liczona jest w miliardach złotych. Niezależnie od tego produkcja, dystrybucja i przemyt wciąż kwitną, a bezkonkurencyjna spośród wielu używek wciąż jest marihuana, dostarczana nad Wisłę z Hiszpanii i Maroka.

Mimo rosnącej na czarnym rynku popularności kokainy, najchętniej i najczęściej kupowana na świecie jest marihuana oraz haszysz. Marihuanę produkuje się w Polsce, ale są to plantacje zorganizowane w specjalnie ogrzewanych i wentylowanych pomieszczeniach. Jej produkcja jest kosztowna, a możliwości lokalowe uniemożliwiają wytwarzanie jej hurtowych ilości.

– Najwięcej marihuany pochodzi z Hiszpanii i z Maroka oraz z Kazachstanu. Stamtąd do Europy idą tony. Polskie grupy przestępcze coraz częściej zakładają plantacje w Hiszpanii albo mają w nich udziały – wyjaśnia oficer operacyjny CBŚP

Masowe zatrzymania i rozbite plantacje

W 2018 roku CBŚP przejęło 7,75 tony haszyszu, rok później 493 kg tej substancji, a w 2020 roku około 1,9 tony. Statystyki dotyczące marihuany z przemytu, oraz tej uprawianej lokalnie, wyglądają w ostatnich latach podobnie. W 2019 roku było to 1,45 tony, rok później 1,9 tony a w 2020 roku blisko 2000 kg.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Dzięki informacjom operacyjnym policjantów z CBŚP w ubiegłym roku zlikwidowano na terenie Hiszpanii 18 plantacji konopi, które pozwoliłyby na uzyskanie ok. 1,5 tony marihuany wartej ponad 45 mln zł. Zatrzymano wówczas 63 osoby, w tym Polaków, Hiszpanów i Litwinów.

Nie tylko marihuana…

Oprócz marihuany do Polski na masową skalę przemycana jest kokaina. Do łask wraca również heroina. Wszystkie te substancje zorganizowane grupy przestępcze przemycają co roku w tonach. Inną równie popularną używką w Europie jest amfetamina.

– Ludzie to biorą, bo lepiej im się po tym pracuje, mają lepszy humor. Oczywiście do czasu utrzymania ciągu. Na skalę przemysłową produkuje się ją w Belgii i Holandii. Ale prawdą jest, że to polscy przestępcy mają opinię tych, którzy robią najlepszą amfetaminę na świecie – dodaje oficer operacyjny CBŚP.

Źródło: https://gospodarka.dziennik.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja