Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Na początek zalegalizowane mają zostać preparaty z konopi, kolejnym krokiem będzie zezwolenie na prowadzenie kontrolowanych upraw. Medyczna marihuana będzie legalna w Polsce.

Nowe stanowisko resortu zdrowia w sprawie medycznej marihuany zaprezentował w sejmowej podkomisji wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas. Preparaty wytwarzane na bazie konopi zostaną zalegalizowane na użytek osób przewlekle chorych. Każdorazowo o ich zastosowaniu będzie decydował lekarz, który będzie mógł wypisać pacjentowi receptę na przygotowanie w aptece odpowiedniego leku.

Na początek zalegalizowane zostaną preparaty farmaceutyczne, które będą sprowadzane do Polski z zagranicy. Chodzi o ziele i żywice konopi. Kolejnym krokiem ma być zezwolenie na prowadzenie kontrolowanych upraw pod nadzorem Narodowego Instytutu Leków. To właśnie instytut będzie następnie medyczna marihuanę dostarczał do aptek bądź hurtowni. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Medyczna marihuana

Przypomnijmy, że z projektem ustawy o zalegalizowaniu medycznej marihuany wystąpił Piotr Liroy Marzec z klubu parlamentarnego Kukiz 15. Choć na początku pomysł spotkał się z oporem ze strony rządu, po wprowadzeniu licznych poprawek resort zdrowia poszedł na ustępstwa.

Sam autor pomysłu skwitował, że projekt po poprawkach jest „niezły” i zauważył, że przynajmniej wszystkie strony są coraz bliżej kompromisu. Choć wciąż nie brakuje wątpliwości. Posłanka PO Alicja Chybicka zauważa na przykład, że nadanie uprawnień do wypisywania recept na leki opartych o konopie jest zbyt daleko idącym ustępstwem. Zaznacza również, że nie należy odsuwać w czasie stworzenia upraw w Polsce, bowiem to one mogłoby przyśpieszyć produkcję leków w kraju.

Trudno na razie wyrokować kiedy i w jakiej formie projekt trafi pod obrady Sejmu, ale, co daje nadzieje chorym, w końcu jest wola porozumienia. Medyczna marihuana może być legalna już wkrótce.

Źródło: dziennik.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja