Nie będzie refundacji na leki z konopi

0
Brak refundacji na leki z konopii
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

W bardzo trudnej sytuacji są rodzice dzieci chorych na padaczkę lekooporną. Do cierpienia związanego z samą chorobą dziecka, dochodzi świadomość, że jest skuteczny lek, który mógłby ich córce, czy synowi pomóc, ale w Polsce niedostępny. Nie tylko, że niedostępny, to jeszcze zakazany. Odkąd dr Marek Bachański leczy grupę dzieci z padaczką lekooporną lekami na bazie konopi indyjskich, ich rozgoryczenie jest jeszcze większe, gdyż widzą, jak doskonałe efekty ono przynosi. Leki takie można sprowadzić z zagranicy (import docelowy), jednak Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na pokrycie kosztów, choć zgodnie z prawem, mogłoby.

Nie będzie refundacji marihuanyA koszty są ogromne. Cena jednego leku to 7-8 tys. zł., a wystarcza jedynie na miesięczną terapię. Bywa, że jak w przypadku kilkuletniego Olafa, koszt miesięcznej terapii wynosi 9,2 tysiące zł.

Negatywna decyzja dotycząca dofinansowania przez państwo wiąże się z brakiem poparcia ze strony AOTM (Agencja Oceny Technologii Medycznych, opracowującą raporty na rzecz Ministerstwa Zdrowia), która zasłania się brakiem wiarygodnych badań skuteczności tych leków. Są także inne przeszkody, a mianowicie niejasności prawne. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie marihuany w celach leczniczych jest zabronione, w związku z tym chorzy, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup leków z importu docelowego, a mało kogo na to stać, stają przed wyborem: albo leczyć swoje dziecko zaopatrując się na czarnym rynku i wchodzić w konflikt z prawem albo patrzeć bezczynnie na cierpienia swojego dziecka.Marihuana na receptę

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

W Czechach lub Holandii można kupować marihuanę w aptece na receptę, a zgodnie z
dyrektywą transgraniczną
polskie recepty są uznawane w krajach UE, jednak polscy lekarze boją się je wystawiać.

Zdaniem Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia, sprawę rozwiązać może tylko legalizacja marihuany medycznej i własne uprawy konopi w celach leczniczych. Tym sposobem dzieci byłyby zaopatrzone w skuteczny i tani lek.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja