Odkryto sekretne tunele a w nich tony marihuany!

0
tunel do przemytu marihuany
GanjaFarmer
GanjaFarmer
GanjaFarmer
GanjaFarmer

Drug Enforcement Administration powiadomiło o odkryciu podziemnego tunelu, służącego jako miejsce bezpośrednio związane z przemytem narkotyków oraz o przechwyceniu dwóch ciężarówek pełnych 30 ton marihuany, które miały przekroczyć granicę między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi. Wszystko to miało miejsce dwa dni po głosowaniu, podczas którego zniesiono propozycję legalizacji marihuany w Kalifornii.

Jak stwierdziło DEA i San Diego Tunnel Task Force, jest to „kolejne zwycięstwo w zabawie w kotka i myszkę, jaką od dłuższego czasu prowadzą z nami przemytnicy narkotyków wzdłuż granicy Meksyku”.

 

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

1 3 4 5

 

Tunel miał długość 1800 stóp, przebiegał od magazynu w Otey Mesa w Kalifornii, do, podobnych rozmiarów, budynku w w Tijuanie, w Meksyku.

Cała akcja zapoczątkowana została, gdy oficerowie zauważyli podejrzaną aktywność wokół ciężarówki, która załadowywana była właśnie na parkingu Otey Mesa i postanowili zawiadomić o zdarzeniu agentów Tunel Task Force, w tym DEA, Immigration and Customs Enforcement, Customs and Border Protection oraz California Bureau of Narcotics Enforcement.

Reakcja była natychmiastowa i niedługo po zawiadomieniu, policja rozpoczęła akcję przeszukania ciężarówki, w której znaleziono 10 ton marihuany. Kierowca ciężarówki oraz pasażer zostali natychmiastowo zatrzymani. Następnie podjęto się przeszukania magazynu (w którym znaleziono 15 ton marihuany) i w ten właśnie sposób dokonano odkrycia portalu do podziemnego tunelu. Amerykańscy urzędnicy natychmiast skontaktowali się z meksykańskim wojskiem, w celu zorganizowania przez nich nalotu na magazyn w Tijuanie, gdzie odkryto około 4 tony marihuany.

DEA poinformowało, iż meksykańska strona tunelu zaopatrzona była w oświetlenie oraz szyny, dzięki którym możliwy był transport narkotyków w kierunku strony amerykańskiej. Szacuje się, iż wartość znalezionej marihuany to wysokość 20 milionów dolarów.

2 6 7 9

Wykorzystywanie tuneli jako szlaku przemytu wewnątrz Stanów Zjednoczonych wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat. Z tej oto przyczyny DEA w 2003 r. powołało do życia Tunnel Task Force, którego zadaniem jest wykorzystywanie szeregu nowoczesnych metod i informacji wywiadowczych, wraz z metodami nadzoru, aby wykorzenić tego typu działania przestępcze.

Wraz z działaniami tejże grupy, zaczęła również rosnąć liczba odkrywanych tuneli, co również nie jest zjawiskiem odizolowanym biorąc pod uwagę granicę południową. Przykładem może być odkrycie podziemnego tunelu w lipcu 2005 r., prowadzącego przez granicę amerykańsko-kanadyjską, która docelowo prowadziła do salonu domu położonego po amerykańskiej stronie granicy.

Największego odkrycia grupa zadaniowa dokonała jednak w 2006 roku. Był to tunel mający długość 2400 stóp, a znalezisko w postaci marihuany oszacowano na 2 tony.

Źródło: www.abcnews.go.com