Prawomocne orzeczenie dla Maty

0
Jak wiadomo sąd umorzył postępowanie przeciwko Michałowi Matczakowi. Znany raper Mata odpowiadał przed sądem dwukrotnie, za posiadanie środka odurzającego w postaci niedużej ilości marihuany. Postanowienie Sądu okręgowego w Warszawie ma już statut prawomocnego orzeczenia. Ale jak widać prawo w Polsce wciąż jest bezlitosne, bo Prokuratura Rejonowa Warszawa zaskarżyła wyrok Sądu Rejonowego wydany w pierwszej instancji.
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Jak wiadomo sąd umorzył postępowanie przeciwko Michałowi Matczakowi. Znany raper Mata odpowiadał przed sądem dwukrotnie za posiadanie środka odurzającego w postaci niedużej ilości marihuany. Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie ma już statut prawomocnego orzeczenia. Ale jak widać prawo w Polsce wciąż jest bezlitosne, bo prokuratura zaskarżyła wyrok Sądu Rejonowego wydany w pierwszej instancji.

Postępowanie wobec Maty

O sprawie rapera Maty media pisały już wielokrotnie. Michał Matczak i jego kolega zostali zatrzymani za posiadanie narkotyków, a tak naprawdę za 1,45 grama marihuany. Mata i został zatrzymany wraz z kolegą w styczniu 2022 r. Kilka tygodni po zatrzymaniu Maty, znany raper zapowiedział, że będzie walczyć o depenalizację marihuany w Polsce.

Raperowi Michałowi M przedstawiono wówczas zarzut posiadania środków odurzających czy też narkotyków, które są w Polsce nielegalne. Jego kolega został zatrzymany również, bo miał przy sobie 0,39 grama konopi indyjskich!

Adwokat Maty od początku dążył do tego, żeby umorzyć postępowanie wobec Maty. W efekcie w sprawie Maty na początku lutego sąd umorzył postępowanie.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Sąd Umorzył Postępowanie na podstawie art. 62a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii” – informowała wówczas PAP Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie. Artykuł ten mówi, że: „Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości”.

Satysfakcji nie krył wówczas mecenas Maty.

– Patrząc na całokształt tej sprawy, ilość środków, rodzaj środków, całokształt innych okoliczności uwzględnionych w toku dochodzenia, ta decyzja jest po prostu słuszna i sprawiedliwa – mówił wówczas Rafał Karbowniczek, adwokat Maty.

Zaskarżone postanowienie sądu

To był jednak dopiero początek sprawy, którą rozstrzygnął Sąd Rejonowy Warszawa. Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie zamierzała odpuszczać. Na postanowienie sądu rejonowego wpłynęło niemal natychmiast zażalenie prokuratury. I chociaż sprawę umorzył Sąd Rejonowy Warszawa, to musiała ona po zażaleniu prokuratury do Sądu Okręgowego, który rozpatrywał zażalenie prokuratury.

Orzeczenie sądu okręgowego

Postanowienie sądu pierwszej instancji potwierdził również warszawski sąd okręgowy, który rozpatrywał zażalenie prokuratury, utrzymując postanowienie sądu rejonowego. Można było to przewidzieć, że postępowanie zostanie umorzone.

Chociaż w przypadku Maty, niektórzy nie wierzyli, że wszystko potoczy się tak jak dotychczasowe sprawy, w których zaangażowane sądy stawiały na umorzenie postępowania wobec osób, które posiadały nieduże ilości konopi indyjskich. Powód? Mata i jego ojciec są po prostu niewygodni politycznie. Decyzja sądu okręgowego jest jednak prawomocnym wyrokiem. Mata jest wolny. Jednak prawo polskie, mówiąc delikatnie wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Mata został zatrzymany za posiadanie niedużych ilości marihuany podobnie jak wiele osób w tym kraju. Absurdalne jest toczenie spraw sądowych, które i tak są za każdym razem umarzane. Kosztuje to nie tylko wiele pieniędzy, ale także czasu, który muszą poświęcić sędziowie i stracić ci, którzy staja za posiadanie środka odurzającego w postaci marihuany przed sądem.

Źródło: https://nasionamarihuany.pl/blog/mata-walczy-o-depenalizacje-marihuany
Promocja
Promocja
Promocja
Promocja