Portal Medexpress.pl przeprowadził niedawno quiz: Medyczna marihuana – fakty i mity. W ankiecie wzięło 119 osób. Jest to niewiele w skali kraju, jednak zawsze jest to okazja do poznania zdania 100 osób na temat właściwości medycznej marihuany. Czytelnikom postawiono 9 pytań, w których poproszono o zaznaczenie: prawda czy fałsz. Wkrótce CannabisNews sprawdzi Waszą wiedzę, jednak nie będzie tak łatwo:).
Prawidłowa odpowiedź: PRAWDA.
Konopie indyjskie skutecznie pomagają w zwalczaniu bólu przewlekłego, redukują nudności, wymioty towarzyszące chemioterapii. Dodatkowo poprawiają apetyt, samopoczucie co jest niezwykle istotne w walce chorego z rakiem.
Portal Medixpress podaje odpowiedź, że to PRAWDA:
„Istnieją wprawdzie opracowania naukowe, mówiące o szkodliwości stosowania marihuany, ale dotyczą one marihuany rekreacyjnej. Natomiast badanie naukowe zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodło, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.”
Tutaj nie zgodzimy się do końca z opinią cytowanego portalu. Różnice, a w zasadzie znikoma ich ilość, omówiliśmy w poniższym materiale wideo:
Same kannabionoidy nie mają negatywnego działania na ludzki organizm, jednak sposób przyjmowania już tak – patrz palenie, czyli substancje smoliste. Niewłaściwe i nieświadome stosowanie marihuany do celów medycznych może, bardzo często, przynieść niepożądane efekty. Przykładowo, THC źle wpływa na ruchliwość plemników i może utrudniać zajście w ciążę.
PRAWDA. Marihuana medyczna i marihuana rekreacyjna to cały czas ta sama roślina, jednak kwiaty, które trafiają do aptek, pochodzą z kontrolowanych upraw, są poddawane dokładnym badaniom etc. Z reszta odpowiedź znajdziesz w powyższym filmie.
PRAWDA. Syntetyczne kannabionoidy nie posiadają takich samych właściwości jak wyciągi z całych roślin. Żaden lek nie jest w stanie oddziaływać na system endokannabinoidowy w organizmie każdego człowieka.
PRAWDA. Co do tej odpowiedzi nie ma żadnych wątpliwości
PRAWDA. Więcej na temat systemu endokannabinoidowego możecie poczytać tutaj.
FAŁSZ. Konopie indyjskie są jedną z najbogatszych we właściwości medyczne roślin na naszej planecie.
FAŁSZ. Marihuana medyczna jak i rekreacyjna nie uzależnia fizycznie. Naszym zdaniem może dojść do pewnego rodzaju przyzwyczajenia do „haju”, które jest pewna formą uzależnienia. Jednak u osób, które przestają używać marihuany, nie można zaobserwować żadnych symptomów odstawienia.
FAŁSZ. Niestety, medyczna marihuana nie jest w Polsce refundowana. Ten temat poruszyliśmy w poniższym materiale. Został on nagrany ponad rok temu. Aktualnie zdobycie recepty jest o wiele prostsze. Specjalne centrum specjalizujące się w terapii medyczną marihuaną Medicana może Tobie w tym pomóc.
W artykule wykorzystano elementy artykułu z portalu Medexpress.pl.