W obliczu zmian – Globalne przemiany polityki narkotykowej [sprawozdanie z konferencji]

1
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

W dniach od 14 do 15 listopada 2015 r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „W obliczu zmian-globalne przemiany polityki narkotykowej” przygotowana przez organizację o symptomatycznej nazwie Studencka Inicjatywa Narkopolityki (dziś: Społeczna Inicjatywa Narkopolityki). 

w-obliczu-zmian-plakat

Patronat medialny objęły między innymi lobbująca za zmianą polityki narkotykowej na bardziej permisywno-leczniczą Polska Sieć Polityki Narkotykowej oraz znane ze swobodnej wymiany myśli dotyczących odmiennych stanów świadomości forum dyskusyjne hyperreal.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Twarde tematy

Konferencja została podzielona na dwa panele. Pierwszy panel o nazwie narkotyki w polityce i w prawie obejmował prezentacje ukazujące wynikające z podpisania przez Polskę konwencji ONZ zobowiązania do kryminalizacji sprzedaży i posiadania narkotyków. Ukazano także postępujące w USA zmiany polityki narkotykowej polegające głównie na legalizacji w kilku stanach marihuany na cele rekreacyjne.

w-obliczu-zmian-konferencja-5-2

Referaty dotyczyły także trudniejszych problemów takich jak prawna wykładnia pojęcia „posiadanie” oraz analiza orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego otwierającego w Polsce legalizację marihuany na cele lecznicze.

Prelegentami były osoby z różnych środowisk. Oprócz studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji różnych uczelni w Polsce jak i samych członków SIN pojawili się także praktycy mający na codzień do czynienia ze sprawami narkotykowymi. Co jest istotne – na konferencji zjawili się też przedstawiciele Fundacji Redukcji Szkód oraz pracownik Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, który przedstawił najnowsze dane dotyczące dopalaczy.W obliczu zmian – Globalne przemiany polityki narkotykowej

 

Lekkie tematy

Drugi panel dotyczył kulturowych uwarunkowań używania narkotyków i badań nad nimi. Treść referatów wychodziła poza utarte schematy szkodliwości narkotyków i przeciwdziałania za wszelką cenę ich używaniu. Prelegenci nie nałożyli sobie kagańca autocenzury i śmiało mówili o pozytywach używania narkotyków w różnych kulturach.

W obliczu zmian – Globalne przemiany polityki narkotykowej

Wspomnieć należy o prezentacji opisującej używanie pejotlu i wpływie tej substancji na rozwój religii Indian. Kolejna w tym duchu prezentacja nawiązała do słynnych słów Aldousa Huxleya „Drzwi Percepcji”, od czego zresztą wziął nazwę zespół Jima Morrisona „The Doors”. W prezentacji ukazano wpływ psychodelików na umysł człowieka.

Podoba ci się? Polub nas

Skoro mowa o zespole muzycznym wspomnieć trzeba o prezentacji dotyczącej używania narkotyków w PRL przez artystów. Prelegentka wskazała na wzorce konsumpcji narkotyków prezentowanych przez artystów wywodzących się z różnych subkultur w tym spośród hippisów i punków. Dużo też mówiła o kultowym w PRL-u festiwalu w Jarocinie.

W obliczu zmian – Globalne przemiany polityki narkotykowej

W końcu polecić trzeba prezentację, w której autor zanalizował nabywanie narkotyków przez Internet. Pokrótce opisał zacieranie śladów przez przeglądarkę internetową TOR, funkcjonowanie podobnych do Allegro giełd narkotyków takich jak Silk Road i obieg internetowej waluty bitcoin.

Buchy wiedzy

Dla osoby zainteresowanej konopiami indyjskimi nie przeznaczono specjalnego panelu poświęconego temu narkotykowi. Jednak wiedza dotycząca konopi indyjskich przewijała się praktycznie w każdej prezentacji. Osoby, które chcą poszerzyć swoją świadomość niekoniecznie używając substancji psychoaktywnych mogą zerknąć na youtube, gdzie systematycznie umieszczane są filmiki z konferencji. Próbkę materiałów konferencyjnych zamieszczono poniżej.

Sporządził uczestnik konferencji: Krzysztof Grabowski

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

1 KOMENTARZ

Comments are closed.