Od muzyków przygrywających w nielegalnych barach w czasach prohibicji po sławnych Bitników – marihuana od dawna jest częścią amerykańskiej kultury i artystycznego półświatka. Nic więc dziwnego, że występuje też w książkach. Oto lista 7 pozycji literackich, w których bohaterowie chętnie sięgali po zioło.
- Niewidzialny człowiek (Invisible Man, 1952)
Ta powieść Ralpha Ellisona (nie mylić ze sławną powieścią sci-fi H.G. Wellsa pod podobnym tytułem!) rozpoczyna się sceną, w której tytułowy bohater popala trawkę przy dźwiękach Louisa Armstronga. Ponoć to właśnie marihuana pomaga mu odbierać niskie tony w utworach muzyka i pozwala mu działać na „niskich, ledwo słyszalnych rejestrach” przez całą powieść.
- Kolor purpury (The Color Purple, 1982)
Kobieciarz Grady w powieści Alice Walker często pali trawkę a w końcu zostawia żonę by z nową kochanką rozpocząć plantację marihuany w Ameryce Środkowej. Akcja powieści toczy się w latach 30-stych, gdy konopie zaczynały dopiero swoją prawną walkę. Zamiłowanie Grady’ego ukazuje nie tylko powszechność marihuany, ale również jak powstawała jej zła reputacja – bohater pali tak dużo, że kochanka w końcu zostawia go twierdząc, że jest zbyt leniwy.
- Union Atlantic, 2011
Nate Fuller, bohater tej bestsellerowej powieści Adama Hasletta, często sięga po trawkę. Ten młody człowiek cierpiący po niedawnej stracie ojca oraz odkrywający w sobie skłonności homoseksualne, regularnie wdaje się we wspomagane ziołem pseudo-filozoficzne debaty ze swoimi przyjaciółmi. Upaleni, najczęściej debatują nad miejscem człowieka w świecie zdominowanym przez technologie.
- Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao, 2007)
Dwójka przyjaciół – Yunior i Oscar – bohaterowie powieści Junot Diaza, palą jointy podczas swoich męskich spotkań. To właśnie Yunior, przyjaciel rodziny, pokazał Oscarowi – zmęczonemu życiem otyłemu Dominikańczykowi, fanowi science-fiction – jak działa marihuana. Obaj chłopcy palą zioło w leniwe popołudnia, dla relaksu lub by prowadzić długie rozmowy o życiowych wyborach.
- Charlie (The Perks of Being a Wallflower, 1999)
Ważnym wydarzeniem w procesie dorastania Charliego i jego przyjaciół są eksperymenty z trawką. Młodzież sięga po zioło w poszukiwaniu sposobu radzenia sobie z problemami wieku dorastania.
- W drodze (On the Road, 1957)
Jak przystało na Bitników z krwi i kości, dni Deana, Sala i reszty paczki z dzieła Jacka Kerouaca upływają na podróżach po USA i Meksyku w rytmach jazzu i oparach konopi. W okresie, gdy kultura amerykańska za jedyną prawdziwą formę ekspresji jednostki przyjmowała ustatkowane życie rodzinne, Bitnicy reprezentowali prawdziwą kontrkulturę, która przyczyniła się do powstania w Ameryce Ruchu na rzecz Praw Obywatelskich w latach 60tych oraz zapoczątkowała idee kulturowe bliskie naszym czasom.
- Ecotopia, 1975
Powieść wyraźnie (nawet do przesady) łączy konopie z kulturą hipisów. Bohater książki Ernesta Callenbacha William Weston chętnie sięga po marihuanę podczas dziennikarskiej wyprawy do nowo utworzonego kraju – Ecotopii. Autor troszkę wyolbrzymia stereotypy związane z amerykańską kulturą Wybrzeża Północno-Zachodniego, ale być może jego przepowiednie o utopijnym, liberalnym społeczeństwie stanów Waszyngton, Oregon i Kalifornia nie są tak dalekie od spełnienia się?
Źródło: Anna Wilcox, Leafly