Jak przejąć kontrolę nad narkotykami? Taki tytuł nosi raport Światowej Komisji ds. Narkotyków, powołanej do życia w 2011r., ogłoszony w tym roku w Nowym Jorku.
Zawiera on główne założenia reformy zmieniającej podejście do spraw narkotyków i narkomanii, zaś jego autorzy oczekują uchwalenia tego pomysłu na szczycie ONZ w 2016r. A oto ich główne postulaty:
- Rezygnacja z kar za posiadanie, używanie niewielkich ilości narkotyków i handlowanie nimi
- Inne niż więzienie sankcje dla drobnych wytwórców i handlarzy
- Systematyczne, ale nieprzymusowe leczenie osób uzależnionych
- Regulację prawną cyklu wytwórczego od upraw po sprzedaż
Autorzy Raportu uzasadniają zawarte w nim postulaty faktem, że trwające przez przeszło 50 lat zakazy i represje związane z walką z narkomania i narkobiznesem nie przyniosły oczekiwanych skutków. Mimo zaangażowania ogromnych środków do ich zwalczania (100 mld dolarów rocznie) nie maleje ani popyt ani podaż, natomiast rosną w siłę kartele i ganki związane z narkobiznesem, które obracają majątkiem wartym 350 mld dolarów rocznie. Walka ze zjawiskiem narkomanii za pomocą nakazów i zakazów wiąże się także ze śmiercią kilkudziesięciu tysięcy osób rocznie i cierpieniem niewinnych ofiar przemocy kryminalnej oraz uzależnień.
Swoistym poligonem doświadczalnym miałby być Urugwaj, gdzie cały rynek marihuany został zalegalizowany i poddany kontroli państwa.
Źródło: Maciej Stasiński, wyborcza.pl