Dlaczego marihuana leczy?

0
marihuana leczy
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Marihuana, spostrzegana powszechnie, jako groźny narkotyk, może leczyć. Jak to się dzieje? Odpowiedź nie jest prosta, ale ciekawa i ważna, dlatego warto o tym przeczytać.

Biochemicy stwierdzili, że budowa chemiczna narkotyków jest doskonale dopasowana do budowy naszego mózgu i że naśladują działanie, występujących naturalnie w naszym organizmie, neuroprzekaźników. Dotyczy to morfiny, heroiny, nikotyny, a także marihuany i to w stopniu znacząco większym, niż pozostałe (ich występowanie jest 10-50 razy większe, niż receptorów opioidowych, czy dopaminowych).

Nasz organizm (dotyczy to wszystkich kręgowców, a także niektórych bezkręgowców) produkuje odpowiedniki marihuany, tak zwane endokannabinoidy. Pomagają one w regulowaniu apetytu, opanowywaniu niepokoju, kontrolują ciśnienie krwi i masę kostną oraz koordynację ruchową. Naukowcy mówią nie tylko o pojedynczych endokannabinoidach, ale o całym układzie endokannabinoidowym, który odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Powstał on na drodze ewolucji setki milionów lat temu i jest ciągle doskonalony, a to znak, że jest potrzebny. Młode ssaki swoje pierwsze dawki kannabinoidów dostają zaraz po urodzeniu w mleku matki. Potem odgrywają one ważną rolę w rozwoju układu nerwowego, zaś u osobników dorosłych są swego rodzaju „pogotowiem ratunkowym” w przypadku choroby lub urazu mózgu, pomagając w tworzeniu nowych komórek neuronowych.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Prof. Robert Melamede twierdzi, że układ endokannabinoidowy to system redukcji szkód. Możliwe, że „wewnętrzna marihuana” jest niezbędna do zachowania równowagi (homeostazy) organizmu. Odkryto go dopiero w 1990 r. Zauważono, że w ludzkim mózgu występują receptory, do których przyczepiają się cząstki marihuany, zwane THC i że nasz organizm produkuje bardzo podobne odpowiedniki: anandamid i 2AG. Dziś wiemy, że są dwa rodzaje takich receptorów:

CB1, typowe dla komórek nerwowych; występują w rdzeniu kręgowym i w mózgu (ale uwaga! – poza pniem mózgu, gdzie znajdują się ważne dla życia ośrodki sterujące oddychaniem i pracą serca; to, dlatego przyjęcie nawet dużej dawki marihuany nie stanowi zagrożenia dla życia – marihuanę nie sposób przedawkować), w przysadce, tarczycy, wątrobie, mięśniach, układzie pokarmowym i rozrodczym.

CB2, występują w komórkach układu odpornościowego

Niedobór endokannabinoidów może być przyczyną różnego rodzaju patologii.

Zauważono, że marihuana leczy. Nauka stara się wyjaśnić, dla kogo może być pomocna, a dla kogo nie, ale naukowcy napotykają na liczne trudności. Warto jednak przełamać opór i pomóc chorym!

Źródło: Focus

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja